Jaki telewizor kupić? LCD, LED, a może plazma? Poradnik kupującego

Jaki telewizor kupić? LCD, LED, a może plazma? Poradnik kupującego

Jaki telewizor kupić? LCD, LED, a może plazma? Poradnik kupującego
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
05.12.2012 10:33, aktualizacja: 08.05.2013 15:19

Nie wiesz jaki telewizor będzie najlepiej pasował do Twojego salonu? Stworzyliśmy obszerny poradnik, który nie pozwoli Ci się pogubić w gąszczu sklepowych nowości.

Zobacz czym się różnią telewizory LCD, LED i Plazmy. Czy warto dopłacać za 3D? Jakie technologie są obecnie stosowane w telewizorach? Jaki telewizor kupić? Wiele osób nie wie na co patrzeć przy wyborze telewizora. Niektórzy chodzą po sklepach i przyglądają się wyświetlanym obrazom, inni z kolei czytają recenzje użytkowników i specyfikacje sprzętu. Jeszcze inni wolą poprosić o poradę sprzedawcę. Wszystkie te wysiłki okażą się jednak zbyteczne, jeśli ani recenzje, ani sprzedawca nie dadzą nam odpowiedzi na pytanie "jaki telewizor będzie najlepszy do mojego domu?"

  1. Plazma vs LCD vs...

Zanim zaczniemy dopasowywać parametry, powinniśmy się zastanowić, jaki telewizor kupić. Jest w czym wybierać, gdyż na sklepowych półkach znajdziemy ekrany plazmowe, LCD, LED, OLED, CRT, projektory DLP oraz nowoczesne telewizory laserowe.

Już na samym początku można wykluczyć CRT do oglądania telewizji, gdyż zajmują dużo miejsca, a przy tym nie są zbyt energooszczędne. Dodatkowo wydzielają dość dużą ilość szkodliwego promieniowania, przez co niszczą wzrok szybciej niż inne ekrany. Oczywiście, te dzisiaj już archaiczne telewizory mają również kilka zalet w porównaniu z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Są to: najszerszy kąt widzenia bez utraty jasności oraz największa liczba odcieni prezentowanych kolorów.

Obraz
© Być może należysz do osób, które zamiast telewizora wolą oglądać filmy wyświetlane z projektora (fot. Materiały prasowe)

Projektory DLP są ciekawym rozwiązaniem. Obraz przechodzi płynnie z częstotliwością 6. Hz. Niestety, póki co nie jest on jeszcze dostatecznie zadowalający. Największy problem sprawia projektorom wyświetlanie czarnego koloru, wydaje się on szary i rozmyty. Być może technologia zostanie jeszcze dopracowana, ale obecnie, jeśli tylko zależy nam na jakości, lepiej zwrócić się w stronę bardziej klasycznych konstrukcji.

W dużych pomieszczeniach ciekawym rozwiązaniem może być użycie paneli plazmowych (PDP). Oferują one wysoką jakość obrazu oraz płynnie wyświetlają dynamiczne sceny o dużej rozdzielczości. Tego typu odbiorniki posiadają niestety kilka wad. Jednym z problemów jest wypalanie ekranu, w szczególności, gdy obraz jest statyczny. W nowszych modelach stosuje się jednak techniki, które pozwalają zniwelować tę wadę. Telewizory te są też bardziej energochłonne oraz podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne od innych typów ekranów. Naprawa często bywa nieopłacalna ze względu na unikalne części i technologię montażu.

Najpopularniejszym typem telewizorów jest LCD, występują wśród nich dwa rodzaje matryc wyświetlających obraz. Matryce pasywne, gdzie dynamiczny obraz może być rozmyty i mogą występować na nim smugi, oraz aktywne - bez efektu migotania. Jedną z wad technologii LCD jest mniejszy kąt widzenia niż w ekranach CRT czy plazmowych, choć w panelach wykonanych w technologii IPS różnica ta jest niewielka. Wadą jest też gorsze wyświetlanie czerni, która reprezentowana jest przez wygaszenie danych fragmentów matrycy, jednak nawet wyłączone piksele częściowo przepuszczają światło. Największą zaletą telewizorów LCD jest ich cena - są znacznie tańsze od paneli plazmowych.

Popularne są też ekrany LCD LED, które różnią się od zwykłych LCD rodzajem podświetlenia - wykorzystuje się diody LED. W mniejszych odbiornikach LED stosuje się podświetlenie ramowe, czyli diody umieszcza się tylko na brzegach matrycy. W dużych ekranach podświetla się całą matrycę i używa technologię LDT, która steruje jasnością diod. Dzięki temu można uzyskać idealną czerń i przy okazji zaoszczędzić na energii. Ekrany LED dają lepszy jakościowo obraz, są jednak znacznie droższe od zwykłych LCD.

SPRAWDŹ:

Kolejnym rodzajem telewizorów jest OLED, w których wykorzystuje się diody organiczne. Można w nich uzyskać niewiarygodnie naturalne kolory. Dzięki brakowi filtrów ograniczających świecenie, obraz zyskuje znacznie lepszą jakość w porównaniu do innych odbiorników. Nie ma też problemów z czernią, gdyż przy ciemnym ekranie diody po prostu nie świecą i w przeciwieństwie do kryształów wykorzystywanych w ekranach LCD, nie przepuszczają światła. Ekrany oferują też szeroki kąt widzenia oraz krótki czas reakcji matrycy - jedynie 1. ms, bez rozmycia i efektu smug. Wyświetlacze OLED pobierają najmniej energii z obecnych ekranów. Niestety, ekrany tego typu mają istotną wadę - są podatne na wilgoć. Żeby nie uległy zniszczeniu muszą być hermetycznie zamknięte w obudowie, co znacznie zwiększa koszty produkcji.

Najnowszą technologią stosowaną w telewizorach jest użycie laserów do wyświetlania obrazu. Stosuje się lasery trójkolorowe (czerwone, niebieskie i zielone), dzięki czemu telewizor jest w stanie odzwierciedlić znacznie więcej kolorów niż inne ekrany. Dla porównania monitory LCD są w stanie wyświetlić około połowy palety kolorów, które człowiek może zobaczyć. Telewizory laserowe oferują aż 90. kolorów, które widzimy. Dodatkowo używają tylko 25% energii potrzebnej do wyświetlenia obrazu w panelach plazmowych. Są także znacznie lżejsze i trochę węższe od płaskich telewizorów. Intensywność kolorów jest taka sama przez cały okres żywotności telewizora. Niestety, obecnie jest to mało popularny typ ekranów i są bardzo kosztowne.

  1. Na co zwracać uwagę

Skoro już postanowiliśmy jakiego typu ekran kupujemy, to jest kilka cech telewizora, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, decydując jaki telewizor kupić.

Format obrazu. Mamy do wyboru kilka formatów obrazu, najbardziej popularne to 16:9 i 4:3. Istnieją jednak inne formaty, jak np. 3:2, 20:9 czy 21:9. Format 4:3 to klasyczny kształt ekranu, który przypomina kwadrat. W takim formacie jest emitowana większość analogowych audycji telewizyjnych. Cyfrowa telewizja (a jeśli kupujemy nowy telewizor, to raczej nie z myślą o sygnale analogowym) emituje programy w proporcjach 16:9 lub nawet dynamicznie dostosowuje sygnał do formatu ekranu. Również większość filmów dostosowane jest do formatu 16:9.

Przekątna ekranu. Kolejną ważną, jeśli nie najważniejszą rzeczą jest rozmiar naszego ekranu. Nie możemy się sugerować tylko tym, że im większy wyświetlacz, tym lepiej. Jeśli będzie za duży, to oglądanie stanie się bardzo męczące. Jeśli za mały, to dużo na nim nie zobaczymy. Wszystko zależy od odległości oglądającego od ekranu - musimy więc zmierzyć, jak daleko będziemy siedzieć od telewizora. Na każdy cal przekątnej obrazu przypada średnio około 3,8. cm odległości od nowych ekranów, jeśli jednak używamy telewizorów CRT, to odległość powinna być przynajmniej dwukrotnie większa.

Obraz
© To jak duży telewizor kupimy, zależy od wnętrza, w którym będzie się znajdował (fot. Thinkstockphotos)

Zalecane przekątne ekranu, w zależności od tego, jak daleko siedzimy od telewizora:
26 cali - 1,00 m
32 cale - 1,23 m
37 cali - 1,42 m
40 cali - 1,54 m
42 cale - 1,62 m
46 cali - 1,77 m
50 cali - 1,93 m
52 cale - 2,00 m
57 cali - 2,19 m
58 cali - 2,23 m
63 cale - 2,43 m
65 cali - 2,50 m
70 cali - 2,70 m

  1. cale - 3,97 m

Rozdzielczość. Jest to kolejna właściwość, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. O ile przy telewizorach do 3. cali wystarczy rozdzielczość HD Ready 720p to dla większych ekranów warto pomyśleć już o Full HD. Rozdzielczość 720 pikseli jest już rzadko spotykana. Pewnie zastanawiacie się: „Dlaczego nie brać Full HD dla mniejszych telewizorów? W końcu będzie to lepsza jakość obrazu”. Owszem, może i byłby lepszy obraz, gdybyśmy przyglądali się fragmentowi ekranu z bardzo bliska, jednak oglądając cały obraz z pewnej odległości, praktycznie nie dostrzeżemy różnicy. Nie warto więc niepotrzebnie dopłacać do czegoś, co nam się nie przyda. Przy zakupie sami możecie porównać ekrany i przekonać się o niewielkiej różnicy w jakości obrazu.

Czas reakcji matrycy. Czas przejścia pikseli ze stanu zapalonego do zgaszonego i ponownego zapalenia jest bardzo ważną cechą telewizorów. Od tego zależy między innymi nieprzyjemny efekt smużenia. Ten problem występuje głównie w monitorach LCD, przy których czas reakcji nie powinien być zbyt duży. Obecnie rzadko kiedy mamy do czynienia z tym efektem, gdyż matryce reagują przeważnie w czasie mniejszym niż 8 ms. Lepsze ekrany LCD osiągają nawet 2 ms.

SPRAWDŹ:

Wejścia/wyjścia. Kolejnym ważnym aspektem jest ilość wejść/wyjść telewizora. Jeśli zamierzamy podłączać dodatkowy sprzęt (np. konsolę do gier), to musimy się upewnić, że nie zabraknie nam niczego. Lepiej mieć kilka dodatkowych interfejsów w naszym telewizorze na wypadek, gdybyśmy w przyszłości chcieli podłączyć coś dodatkowego. Obecnie niemal wszystkie urządzenia możemy podłączyć do portu HDMI telewizora. Warto więc zwrócić szczególną uwagę, czy ma on ich dostatecznie dużo.

Obraz
© Warto również zwrócić uwagę, czy dostępne wejścia są umieszczone w sposób, który nie utrudni podłączania urządzeń (fot. wp.pl)

Pobór mocy. Nie jest to może najważniejsza rzecz, ale dzięki temu możemy oszczędzić w przyszłości na rachunkach za prąd. Przy zakupie urządzenia warto zorientować się, czy można włączać i wyłączać dodatkowe opcje. Przykładem może być wyłączenie obrazu na czas słuchania muzyki. Niektóre telewizory mają taką opcję i zmniejsza to znacznie zużycie prądu.

Zdalne sterowanie. Dodatkową funkcją, która może interesować wiele osób jest możliwość zdalnego sterowania innych urządzeń za pomocą pilota. Coraz częściej można znaleźć piloty telewizyjne z możliwością sterowania większą ilością urządzeń, jak choćby odtwarzacze DVD czy komputery. Jest to ciekawa opcja - tym bardziej, gdy mamy komputer podłączony do naszego telewizora i chcemy z niego skorzystać z większej odległości. Warto też upewnić się, że przyciski pilota są podświetlane - bardzo przydatne podczas wieczornego oglądania telewizji.

  1. Jakie elementy specyfikacji nie mają większego znaczenia

Jest kilka własności, które obecnie nie mają większego znaczenia. Jest to związane z postępem techniki oraz brakami w standardzie oceniania.

Kontrast. To jedna z cech, na którą nie musimy specjalnie zwracać uwagi. Zdawałoby się, że cecha jest bardzo ważna, bo określa różnicę między najjaśniejszą bielą i najgłębszą czernią, jaką telewizor może wyświetlić. Niestety nie ma standardowej metody do oceny tej właściwości i tym sposobem większość producentów wprowadza własne metody oceniania. U większości znanych producentów telewizorów, można porównywać modele tej samej marki właśnie za pomocą tej cechy. Niestety przyrównywanie do siebie urządzeń różnych producentów może się okazać bardzo mylące.

Kąt widzenia. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mogli oglądać obraz nawet pod kątem 18. stopni. W przypadku ekranów LCD i LED jest to praktycznie niemożliwe, pomimo tego, że producenci twierdzą inaczej. Obraz oglądany pod tak dużym kątem ma lekko zmienioną barwę. Telewizory plazmowe spisują się pod tym względem znacznie lepiej.

Ilość kolorów. Jest to kolejna cecha nie mająca wielkiego znaczenia. Jest też coraz rzadziej wymieniana przy specyfikacji sprzętu. Obecne telewizory oferują identyczną ilość kolorów, dzięki stosowaniu identycznej technologii produkcji ekranów. Więcej kolorów może zaoferować co najwyżej technologia laserowa, ale tego typu telewizory są duże i bardzo kosztowne.

Częstotliwość odświeżania. Wbrew pozorom ta właściwość też nie ma większego znaczenia. Obecne modele telewizorów oferują odświeżanie nawet 60. Hz, czyli prezentują 600 obrazów na sekundę! Dzięki temu obraz jest płynny i nie dostrzegamy przejść między klatkami. Nie ma się jednak co okłamywać, nie zobaczymy takich przejść przy 200 Hz czy nawet 100 Hz, jest to po prostu zbyt duża częstotliwość. Nie przepłacajmy specjalnie po to, by nie odczuć nawet różnicy.

  1. Dodatkowe specyfikacje do naszych odbiorników

Jest kilka ciekawych funkcji, które nie każdy potrzebuje, ale dla niektórych osób mogą okazać się przydatne.

3D. Do oglądania filmów w trójwymiarze powinniśmy zakupić przystosowany do tego telewizor. Jeśli już decydujemy się na telewizor z możliwością wyświetlania obrazu 3D, warto aby posiadał on funkcję przekształcania obrazu 2. do 3D. Ważna jest również ilość i rodzaj dołączanych okularów do oglądania trójwymiarowych obrazów. Dostępne są okulary pasywne oraz aktywne. Te drugie zazwyczaj są mniej wygodne i cięższe, choć nie jest to regułą. Warto natomiast, aby producent dołączał do telewizora co najmniej dwie pary, inaczej może się okazać, że musimy dopłacić kilkaset złotych za możliwość oglądania trójwymiarowych filmów w towarzystwie. Pamiętajmy również, że w tej chwili nie ma jeszcze zbyt wielu obrazów 3D na rynku, a telewizory z tą technologią są zazwyczaj dużo droższe od swoich „normalnych” odpowiedników.

Obraz
© Niech nas nie zwiodą plakaty i reklamy producentów telewizorów 3D - rzadko kiedy dołączone jest więcej niż dwie pary okularów i resztę będziemy musieli dokupić (fot. Materiały prasowe)

Połączenie z internetem. Kolejnym ciekawym dodatkiem może być możliwość dostępu do internetu przez telewizor. Istnieją aplikacje i strony pozwalające na oglądanie wiadomości, wyświetlanie prognozy pogody czy filmów przez internet. Jest to opcja przydatna, jeśli nie chcemy podłączać komputera do telewizora po to by posurfować w sieci. Warto jednak zaznaczyć, że przeglądanie internetu za pomocą pilota jest dość niewygodne.

SPRAWDŹ:

Rodzaj matrycy. W tym wyborze jesteśmy niestety znacznie ograniczeni, gdyż producenci przeważnie oferują matryce błyszczące. Jednak, gdybyśmy mieli możliwość zakupu ekranu z matrycą matową za niewiele większe pieniądze, to może okazać się to opłacalne. Matryce matowe oferują lepszą jakość ciemnych kolorów, dodatkowo nie odbijają światła, a to jest częstym problemem w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Zdjęcia/wideo/muzyka. Powoli standardem staje się umieszczanie w telewizorach portu USB i czytnika kart pamięci, które umożliwią odtwarzanie filmów, zdjęć i muzyki. Niektóre modele posiadają nawet stacje dokujące dla iPoda czy iPhone’a. Te z dostępem do internetu są w stanie odtwarzać tego typu pliki z komputera na monitorze. Dzięki temu nie musimy specjalnie nagrywać płyt czy przekładać karty pamięci do aparatu fotograficznego. Warto jednak pamiętać, że sama obecność wejścia USB, nie oznacza, że obejrzymy filmy. Czasami port ten jest tylko do celów serwisowych, dodatkowo oprogramowanie telewizora może nie pozwalać na odtwarzanie wszystkich formatów plików lub może nie obsługiwać polskich napisów.

  1. Dodatkowe rzeczy poprawiające jakość oglądania

Jest jeszcze kilka istotnych rzeczy, które powinniśmy mieć przygotowane w domu, żeby w pełni zadowolić się oglądaniem filmów.

Po pierwsze musimy się upewnić, że okna pokoju, w którym stoi telewizor, posiadają jakieś zasłony. Nie jest ważne czy są to rolety, żaluzje czy zasłony - ważne, aby mieć możliwość zmiany ilości światła wpadającego do pokoju. Kolejnym istotnym elementem jest ustawienie telewizora. Powinien stać tyłem lub co najmniej bokiem do okna, tak by światło dzienne nie odbijało się od ekranu. W ciemniejszych pomieszczeniach dobrze jest ustawić słabe oświetlenie z tyłu telewizora - mniej będą nam się męczyć oczy.

Powinniśmy też zainwestować w listwę przeciwprzepięciową. Bardzo dobre listwy można kupić za mniej niż 10. zł, a mogą nam ocalić sprzęt. Dobrze też zaopatrzyć się w dodatkowe kable, mogą się przydać przy ustawianiu i podłączaniu całego sprzętu.

Jeśli dźwięk wydobywający się z naszego telewizora nie jest zadowalający, powinniśmy pomyśleć o zakupie kina domowego. Są to znaczne koszty, ale jakość dźwięku ulega ogromnej poprawie, więc jeśli mamy więcej pieniędzy, to warto je w taki sprzęt zainwestować.

Ostatnia ważna kwestia, czyli gdzie będzie umieszczony nasz telewizor. Ekran możemy zawiesić na ścianie lub gdzieś postawić. Jeśli chcemy żeby stał, musimy wybrać odpowiedni stolik, który powinien być stabilny i wytrzymały. Większość telewizorów posiada jakiś system mocowania podstawy do stolika - co najmniej będzie to otwór na przykręcenie telewizora do blatu za pomocą dołączonej śruby. Warto to zrobić - zwłaszcza, jeśli macie małe dzieci lub zwierzęta. Chyba nie chcesz znaleźć swojej pociechy pod 50-calową plazmą?

  1. Czy oglądanie telewizji jest szkodliwe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: "Czy oglądanie telewizji psuje wzrok?" Otóż odpowiedź jest dość prosta. Tak, psuje, podobnie jak monitory komputerowe. Wszystko co wydziela sztuczne światło wydziela szkodliwe promieniowanie. Nie musimy się jednak aż tak bać, gdyż obecne wyświetlacze zatrzymują znaczne ilości promieniowania. Nie znaczy to jednak, że nie będzie się nam męczyć wzrok. Najbardziej szkodliwe są teoretycznie monitory CRT, najmniej szkodliwe to ekrany tylno projekcyjne. Jeśli chodzi o ekrany plazmowe, LCD i LED, wydzielają zbliżone, bardzo małe ilości promieniowania. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na stan naszego zdrowia jest odległość od ekranu. Nie tylko pobieramy większe ilości promieniowania, ale siedzenie przed dużym ekranem w niewielkiej odległości, sprawia że objęcie go wzrokiem przysparza wiele trudności i szybko bolą nas oczy. Oglądajmy więc w odpowiedniej odległości i z umiarem bo: "co za dużo, to niezdrowo".

  1. Odbiór telewizji cyfrowej w Polsce

W telewizji trwa kampania informacyjna o naziemnej telewizji cyfrowej. W części kraju już dziś można ją odbierać. Niezbędny jest do tego tuner DVB-T.. Praktycznie wszystkie nowe telewizory posiadają go na wyposażeniu, jednak w Polce konieczne jest posiadanie modelu wyposażonego w dekoder MPEG-4. Dlatego przy wyborze nowego odbiornika należy sprawdzić, czy dany model obsługuje ten standard kompresji.

SPRAWDŹ:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (314)