RSS

Co to jest HDR i Dolby Vision w telewizorze? Czy warto kupić sprzęt z tymi bajerami?

WP | 2016-07-01 (10:43) | 17 opinii

drukuj A A A

(fot. Materiały prasowe)

W minionych latach obserwowaliśmy nieustanną, stopniową ewolucję jakości obrazu wyświetlanego przez telewizory - udoskonalano takie parametry jak rozdzielczość czy odwzorowanie kolorów. Jednak rok 2016 to czas, w którym producenci zaczęli skupiać się także na realności wyświetlanych treści, dlatego kluczową kwestią stał się zakres tonalny. Co to jest to HDR i czy warto kupić telewizor z tą technologią? Co to jest Dolby Vision i czym się różni od HDR10? Warto to wiedzieć, zanim wybierzecie się do sklepu.

Czym jest poszerzony zakres tonalny (HDR)?

Wraz z coraz częstszym pojawianiem się standardu Ultra HD, popularność zyskała także technologia HDR (z ang. High Dynamic Range) pozwalająca wyświetlić obraz o dużej rozpiętości tonalnej - ukazujący detale zarówno w bardzo jasnych jak i ciemnych obszarach. Wyświetlacze obsługujące technologię HDR pozwalają oddać te wyższe stopnie światła zawarte w jasnych partiach obrazu bez „spłaszczania”. Innymi słowy, oddać lepiej to, co było widziane przed kamerą.

Klasyczny telewizor (SDR) kontra nowoczesny z HDR

Dotychczasowe wyświetlacze SDR miały ograniczoną jasność do ok. 100cd/m2, ponieważ ograniczenia techniczne ekranu nie pozwalały na uzyskanie lepszego wyniku. Wprawdzie współczesne telewizory potrafią pokazać jaśniejszy obraz, jednak w studiach filmowych i graficznych nie stosowano do tej pory takich ustawień, toteż rozjaśnienie wyświetlacza nadmiernie rozjaśniało obraz jako całość. To właśnie dlatego pojawienie się księżyca na nocnym niebie skutkuje tym, że czerń staje się szara i znikają detale.

Technologia HDR zmienia to podejście i ustala maksymalną jasność znacznie, znacznie wyżej – nawet do 10 000cd/m2. To ponad 100-krotny wzrost! Dzięki wprowadzeniu takich zmian na poziomie norm treść, która trafi na nasz ekran, nie będzie nadmiernie jaskrawa i męcząca dla zmysłu wzroku. Jedynie detale, opisane już na etapie produkcji filmu jako najjaśniejsze, zyskają na intensywności. Dzięki temu obraz będzie bliższy rzeczywistemu.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć grafikę (fot. Materiały prasowe)

Zastosowanie technologii poszerzonego zakresu tonalnego (HDR) pozwala na zachowanie kontrastu oraz kolorów oryginalnej produkcji w dużo większym stopniu. Wyświetlacz zgodny z HDR jest w stanie odebrać większą ilość informacji o kolorach i kontraście, a następnie przetworzyć je na obraz lepszej jakości - dzięki poszerzonemu zakresowi tonalnemu jest on o wiele bardziej zbliżony do rzeczywistości widzianej przez ludzkie oko.

Nowe oznaczenia w sklepach: Dolby Vision oraz HDR10

Najpopularniejsze dostępne na rynku standardy HDR to HDR10 oraz HDR Dolby Vision. Z perspektywy jakości obrazu, HDR Dolby Vision ma sporą przewagę. Przy HDR10 cały film otrzymuje jedną, zakodowaną informację o rozpiętości tonalnej. Telewizor ją dekoduje i jednorazowo zmienia swoje ustawienia. Przy Dolby Vision każda z klatek filmu posiada zakodowaną odrębną informację. Znając takie parametry, telewizor jest w stanie oddać obraz tak, jak przewidział to autor obrazu, bo modyfikuje nieustannie swoje ustawienia.

Różnica pomiędzy dwoma standardami HDR sprowadza się do tego, że HDR10 narzuca jedną wartość jasności reżyserskiej dla całego filmu, a bogatszy Dolby Vision precyzuje ją niezależnie dla każdej klatki.

(fot. Materiały prasowe)

Najlepszy do tego jest OLED

Nocne niebo nie wszędzie wygląda tak samo spektakularnie. Sztuczne światło rozproszone w atmosferze sprawia, że bardzo trudno jest dostrzec gwiazdy i inne obiekty astronomiczne o małej jasności. Matryca OLED pozwala uzyskać idealnie czarny obraz, ciemny jak nocne niebo w miejscach odległych od skupisk ludzkich, takich jak Biegun Północny czy środek pustyni.

Duża jasność ekranu nie zawsze przekłada się na wyższą jakość obrazu. Chociaż matryca LCD ma tutaj nieco większe możliwości niż OLED, nie pozwala na pełne odwzorowanie obrazu HDR, ponieważ wymaga stosowania modułów podświetlenia, których nie da się całkowicie wyłączyć. Innymi słowy, telewizory LCD mają ograniczoną zdolność do odwzorowywania ciemnych obiektów, ponieważ ich ekran nie może być idealnie czarny.

Diody organiczne, które stanowią samodzielne źródło światła, pozwalają precyzyjne odwzorować bardzo małe wartości luminancji, w tym idealną czerń. Dzięki temu matryce OLED posiadają najwyższy współczynnik kontrastu na rynku oraz szerszy niż w wyświetlaczach LCD zakres tonalny, dzięki czemu mogą wyraźnie odwzorować szczegóły nawet w najciemniejszych obszarach obrazu.

W ocenach wielu ekspertów z całego świata matryca OLED jest uznawana za idealny wyświetlacz. Czysta czerń pozwala na uzyskanie bogatszej palety barw, piksele emitujące światło sprawiają, że panel doskonale nadaje się do wyświetlania nowoczesnego obrazu HDR.

jb

oceń
12
4
Podziel się

Opinie (17)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
5
zs1111 2016-11-20 (21:05) 5 miesięcy 3 dni 10 godzin i 26 minut temu

zobaczcie obraz na plazmie panasonica vt60 w thx kopara opada podobno pionier kurore miał ciut lepszy obraz tak twierdzil Kiku z HDTV!!! !ale Pionier już od kilku lat nie produkuje plazm i telewizoprow. te wszytkie lcd oledy hadery dolby vision i inne klatkowe upiekszace to tylko chwyt reklamowy

odpowiedz

12
3
~Adam 2016-07-02 (20:31) 9 miesięcy 21 dni 11 godzin i 1 minutę temu

ECH WY ZNAWCY . MAM TV OLED 4 K Z STRS - EM ABY LEPIEJ OGLĄDAĆ PROGRAMY Z RSKK BO ONE NAJLEPIEJ WYTŁUMIAJĄ KTVC I UWYPUKLAJĄ HSNK , NO INIE POTRZEBUJĘ LORS-A ABY OBEJRZEĆ CUDEŃKA W THTC , PONADTO NIE POTRZEBUJĘ PTSK - A , ABY SŁUCHAĆ KRYSZTAŁOWEGO DŹWIĘKU W FTRS BO AUDIO MA WBUDOWANY PROGRAMOWO BTKJ . MIŁEGO OGLĄDANIA . A DO TEGO CO NAM TAK NAPRAWDĘ OFERUJĄ TO TRZEBA MIEĆ DOBRE OCZY A NIE GRUBY PORTFEL A TAK NA MARGINESIE TO NAM GROZI ADHD OGLĄDAJĄC TO CO NAM PROPONUJĄ ( NARZUCAJĄ )

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
5
~Tymon 2016-07-22 (07:32) 9 miesięcy 1 dzień 23 godziny i 59 minut temu

W Philipsach też mamy do czynienia z HDR. Szczególnie fajnie się sprawdza podczas gier na konsoli. A jak dodamy jeszcze do tego ambilighta to nie chce sie wstawać od telewizora :).

odpowiedz

10
17
~wilkor 2016-07-01 (11:28) 9 miesięcy 22 dni 20 godzin i 3 minuty temu

Kupiłem specjalnie tv panasonica dla HDR i jakośc obrazu jest naprawdę znakomita. Gołym okiem widać różnicę. I naprawdę nie trzeba kupować niedopracowanego do końca OLEDU by móc się nim cieszyć :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
6
~nika2222 2016-07-01 (13:52) 9 miesięcy 22 dni 17 godzin i 39 minut temu

zakupiłam na mediaexpert.pl właśnie xboxa one, zna się ktoś jaki telewizor byłby do niego optymalny, bo kompletnie się na tym nie znam a mam jakiś stary sonyo ;D

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

7
3
~ciekawski 2016-07-03 (22:35) 9 miesięcy 20 dni 8 godzin i 56 minut temu

dodajcie informację o tym, że to artykuł sponsorowany przez LG. Na wymioty mnie zbiera jak to czytam, wystarczy że na codziennie w pracy muszę słuchać tych ich bredni

odpowiedz

7
6
~Krzysztof 2016-07-03 (03:13) 9 miesięcy 21 dni 4 godziny i 18 minut temu

Kolejna nowatorska technologia, która padnie i nie pomoże tu żadne propagowanie.

odpowiedz

15
4
~P0rażka 8 lat 2016-07-02 (19:16) 9 miesięcy 21 dni 12 godzin i 15 minut temu

Ble, ble, ble kolejne ględzenie o wydawaniu pieniędzy albo jeszcze lepiej przy wsparciu u lichwy kredytem konsumenckim ........ tfu ! Co was tak kręci ... reklamy ?!

odpowiedz