RSS

Uwaga: Brak sygnału! Tutaj telewizji cyfrowej sobie nie pooglądasz

WP.PL | 2012-10-02 (13:37) | 242 opinii

drukuj A A A

(fot. SXC.hu)

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie siedmiu województw. Ponad 98 proc. zbadanych miejscowości bez problemu odbiera sygnał z cyfrowych multipleksów. W 24 miejscowościach stwierdzono poważne problemy. Niezbędne będą dodatkowe działania nadawców i spółki EmiTel, mające na celu zapewnienie na ich terenie odbioru cyfrowego sygnału.

Ocenę możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) prowadzono na obszarach, gdzie wyłączenie analogowych stacji telewizyjnych nastąpi najwczesniej. Jest to teren 505 gmin (łącznie 6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków.

W I etapie 7 listopada br. wyłączenie sygnału analogowego z nadajników naziemnych nastąpi na obszarze województwa lubuskiego oraz w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W II etapie 28 listopada br. wyłączone zostaną nadajniki emitujące sygnał analogowy w województwie pomorskim oraz na terenie części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zobacz szczegółowy harmonogram wyłączeń sygnału naziemnej telewizji analogowej

Zakres pomiarów

Badania propagacji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w terenie prowadziły zespoły pomiarowe od lipca do połowy września 2012 r. Wykonano około 8400 pomiarów. Łączny czas pomiarów to blisko 1800 godzin, a ruchome stacje pomiarowe pokonały ponad 38 tysięcy kilometrów.

Pomiary przeprowadzono w 1217 miejscowościach, co do których wcześniejsze analizy wskazywały, że mogą tam wystąpić problemy z sygnałem cyfrowym (np. miejscowości, które są na granicy zasięgu sygnału z nadajnika lub są zasłonięte przeszkodami terenowymi). Analizy laboratoryjne przeprowadzone jeszcze przed pomiarami w terenie wskazywały, że w tych miejscowościach położonych na terenie 221 gmin, ze względu na niski poziom sygnału (w granicach 56 -78 dBµV/m) odbiór może być znacznie utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Wyniki pomiarów w terenie

W 1193 miejscowościach (98 proc. zbadanych), można już dziś bez problemu odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. W 24 miejscowościach odbiór sygnału DVB-T jest warunkowo możliwy lub brak jest możliwości jego odbioru. Dotyczy to głównie miejscowości, w których do tej pory sygnał analogowej telewizji naziemnej nie mógł być odbierany lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony.

Odbiór warunkowy oznacza, że przy dobrych warunkach propagacji oraz zawieszeniu anteny odbiorczej na odpowiedniej wysokości odbiór sygnału DVB-T będzie możliwy. Należy liczyć się jednak z możliwością występowania zakłóceń w postaci klatkowania obrazu, przerywania odbioru lub zerwania synchronizacji. W tym zakresie UKE zaleca by w miejscowościach, w których odbiór sygnału jest utrudniony anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości minimum 10 metrów.

- Na podstawie dotychczasowych pomiarów sygnału można zdecydowanie stwierdzić, że proces cyfryzacji telewizji na tym etapie spełnia założenia zawarte w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, dotyczące zapewnienia wymagalnego pokrycia dla co najmniej 95% ludności Polski - powiedziała Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zobacz: Toster czy opiekacz? Doradzamy, jaki kupić sprzęt

Wyniki przeprowadzonej oceny zostaną przekazane nadawcom programów telewizyjnych i będą stanowiły cenne wsparcie dla ewentualnych działań mających na celu poprawę zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej np. poprzez zwiększenie mocy, zmianę częstotliwości, podniesienie anten nadawczych lub tzw. doświetlenia.

Poniżej zamieszczamy wykazy miejscowości, w których na podstawie przeprowadzonych badań mogą wystąpić utrudnienia w odbiorze sygnału naziemnej telewizji cyfrowej:

(fot. WP.PL)

Etap I - wyłączenia nadajników analogowych 7 listopada

Brak możliwości odbioru:
województwo dolnośląskie:
- Komorniki, gmina Polkowice;
województwo lubuskie:
- Lipki Wielkie, gmina Zwierzyn;
województwo zachodniopomorskie:
- Siekierki, gmina Cedynia;

Warunkowa możliwość odbioru:
województwo lubuskie:
- Goszczanowo, gmina Drezdenko - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Zielona Góra;
województwo zachodnio-pomorskie:
- Cedynia;
- Stara Rudnica, gmina Cedynia;
- Reczyce, gmina Boleszkowice - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Zielona Góra;
- Baranówko, gmina Dębno - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajników Szczecin i Zielona Góra.

Etap II - wyłączenia nadajników analogowych 28 listopada

Brak możliwości odbioru:
województwo pomorskie:
- Sulęczyno;
- Lipusz;
- Płocice, gmina Lipusz;
- Żarnowiec, gmina Krokowa;
województwo warmińsko-mazurskie:
- Nowe Sadłuki, gmina Młynary;
- Krzywiec, gmina Frombork;
- Narusa, gmina Frombork;
- Piławki, gmina Miłomłyn;
- Faltyjanki, gmina Miłomłyn;

Warunkowa możliwość odbioru:
województwo pomorskie:
- Zamostne - warunkowy odbiór MUX 1 i 3 z nadajnika Chwaszczyno, dobry odbiór MUX-2;
- Stężyca - warunkowy odbiór MUX-1 z nadajnika Chwaszczyno, dobry odbiór MUX-2 z nadajnika Chwaszczyno;
- Szymbark, gmina Stężyca - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Chwaszczyno;
- Studzienice - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Bydgoszcz;
- Wejherowo - warunkowy odbiór MUX-1, 2 i 3 z nadajnika Chwaszczyno;
województwo wielkopolskie:
- Sławica, gmina Skoki - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajników Śrem i Rusinowo;
województwo warmińsko-mazurskie:
- Bagieńsko, gmina Miłomłyn - warunkowy odbiór MUX-1 i 2 z nadajnika Iława oraz MUX-2 z nadajnika Olsztyn.

Źródło: UKE

Anteny do odbioru DVB-T w atrakcyjnych cenach. Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

oceń
1
4
Podziel się

Opinie (242)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~wico 2014-01-11 (00:33) 3 lata 4 miesiące 14 dni 4 godziny i 27 minut temu

Mieszkam w Wiskitkach województwo mazowieckie na początku przez miesiąc tej całej cyfryzacji wszystko było OK. Później okazało się że nie mam 1i 2 a teraz zarywają przy złej pogodzie wszystkie programy. wszystko już zmieniałem anteny ,płytki, zasilacze. Ile godzin już spędziłem na dachu. To za co ja płacę abonament jak nie mam sygnału. Wcześniej miałem bardzo dobry sygnał odbierałem Warszawę i tv regionalną Łudź. To jest nabijanie ludzi w butelkę

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~expert 2013-11-30 (00:02) 3 lata 5 miesięcy 25 dni 4 godziny i 58 minut temu

cała cyfryzacja i dostepnośc dvb-t w tym kraju to dziadowsto kpina i żart ,nigdy nie dział jak należy słaby sygnał nawet w mieście radzę uczyć się jak powinno odbierać dvb-t od szwedów gdzie programy odbierają nawet na antenie która leży na podłodze

odpowiedz

0
0
bog.ros 2013-10-13 (20:27) 3 lata 7 miesięcy 11 dni 8 godzin i 33 minuty temu

Mieszkam w miejscowosci Kwieciszewo gmin,Mogilno woj.Kujawsko-pomorskie odbior telewizji cyfrowej jest fatalny bez przerwy sa zaklucenia w odbiorze obrazu a tak mialo byc pieknie a tu bez przerwy informacja brak sygnalu. Znow nam wcisnieto nastepny bubel ale za to ktos na tym zarobil wielkie pieniadze.

odpowiedz

0
0
henryk.plo 2013-09-07 (17:35) 3 lata 8 miesięcy 17 dni 11 godzin i 25 minut temu

mieszkam w gdyni grabuwek , jeszcze nigdy tyle czasu nie spedzilem na dachu , co za czasu cyfryzacji. jest nieprawda ze anteny wzmacniacze. maja durzy wplyw na odbiur sygnalu, chodzi im jedynie by nacagnac nas na kase

odpowiedz

0
0
~Adria 2013-07-29 (12:21) 3 lata 9 miesięcy 25 dni 16 godzin i 39 minut temu

Ja odbieram telewizje cyfrowa nadawana z Chwaszczyna. Ale prawie od poczatku lipca na kazdym kanale wyswietla ze slaby obior, nic nie ma. Mieszkam w domku jednorodzinnym. Wczesniej byl b. dobry odbior. Nie wiem co sie stalo?

odpowiedz

0
0
~Adria 2013-07-29 (11:33) 3 lata 9 miesięcy 25 dni 17 godzin i 27 minut temu

Mieszkam w Gdyni, prawie od poczatku lipca nie odbieram telewizji cyfrowej nadawanej z Chwaszczyna. W domku jednorodzinnym mieszkam. Czy trwaja jakies naprawy na obiekcie nadawczym? Jezeli tak ,to kiedy bedzie mozna juz ogladac telewizje? Wczesniej byl bardzo idealny odbior. Pozdrawiam.

odpowiedz

0
0
~aaaaaaaaaa 2013-03-22 (18:21) 4 lata 2 miesiące 2 dni 10 godzin i 39 minut temu

Ja już drugi dzień w małopolsce w Nowym Targu mam brak sygnału;/;/;/

odpowiedz

2
0
~siora19 2012-12-02 (20:09) 4 lata 5 miesięcy 22 dni 8 godzin i 51 minut temu

witam proszę o informacje czy ktos miał taki sam problem jak ja…mieszkam pod Poznaniem, mam telewizor który odbiera tv cyfrową – nigdy wcześniej nie bylo z tym problemów, natomiast po wyłączeniu tv analogowej straciłam sygnał cyfrowej tzn wyświetla mi sie że brak sygnału lub sygnał bardzo słaby, nie jest to jedyny telewizor w domu, inne co jakiś czas mają ten sam problem, telewizory z tymi specjalnymi dekoderami do odbioru też, słyszałam że sąsiedzi odbieraja na piętrze w domu, a na parterze też już nie mają, pare ulic dalej u znajomych to samo ….. dodam że antena jest nowa i wszystko dobrze ustawione!! ma ktoś pomysł co to może być??? prosze o pomoc pozdr

odpowiedz

0
0
~filip 2012-10-26 (16:12) 4 lata 6 miesięcy 28 dni 12 godzin i 48 minut temu

Podobno to wszystko maja jakoś uregulować. Fakt jest taki ze teraz trzeba kupic szybko dekoder nim po prostu bedzie na wszystko za pózno.

odpowiedz

4
0
~niema i nie będzie 2012-10-04 (15:33) 4 lata 7 miesięcy 20 dni 13 godzin i 27 minut temu

Krynica Zdrój - uruchomnienie nadajników na Jaworzynie lub Górze Parkowej nie jest planowane. Nabliższe nadajniki oddalone o ponad 30 km więc można sobie pooglądać ale słowacką TV dvb-t

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
5
~Aga 2012-10-04 (09:00) 4 lata 7 miesięcy 20 dni 20 godzin i 1 minutę temu

W czasie gorszej pogody też nie pooglądam TV. Albo będzie jakość jeszcze gorsza niż w analogu :| walić cyfryzację

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~busz 2012-10-20 (17:58) 4 lata 7 miesięcy 4 dni 11 godzin i 2 minuty temu

Od czego zalezy ten brak sygnału ? Czy od dekodera czy jednak od anteny ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~urek 2012-10-20 (17:54) 4 lata 7 miesięcy 4 dni 11 godzin i 6 minut temu

Ja bym jednak nie zwlekał z tym zeby czekac na ostatnia chwile jesli chodzi o telewizje cyfrową. Wytarczy dekoder i antena i spokojnie mozna ogladac naziemną.

odpowiedz

3
3
~dramat 2012-10-04 (09:53) 4 lata 7 miesięcy 20 dni 19 godzin i 7 minut temu

to jest JEDNA WIELKA KLAPA. Wystarczy drzewo na posesji sąsiada na kierunku masztu i zamiast lekkiego śnieżenia mamy PO-kaz slajdów i pixeloze !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~tlx 2012-10-03 (19:24) 4 lata 7 miesięcy 21 dni 9 godzin i 36 minut temu

Co znaczy odbiór warukowy? Czyżby przynależność do ...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~hehe 2012-10-04 (14:23) 4 lata 7 miesięcy 20 dni 14 godzin i 37 minut temu

Przynajmniej stara nie obejrzy seriala he he

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~klo 2012-10-04 (08:37) 4 lata 7 miesięcy 20 dni 20 godzin i 23 minuty temu

Mieszkam w Łodzi w bloku, nie mam możliwości umieszczenia anteny na dachu a z balkonu w żaden sposób nie mogę złapać sygnału. I co mam zrobić, a miało być tak pięknie kawałek drutu i odbiór. Jedna wielka kicha

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

8
1
~qqq 2012-10-04 (09:26) 4 lata 7 miesięcy 20 dni 19 godzin i 34 minuty temu

DVB-T - Dno, Wodorosty, Brak Telewizji

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
3
~hop 2012-10-04 (11:55) 4 lata 7 miesięcy 20 dni 17 godzin i 5 minut temu

A ci co mają brak sygnału też muszą płacić abonament. Chory kraj komuchów z PO, SLD, PSL.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~wrogaj 2012-10-04 (13:09) 4 lata 7 miesięcy 20 dni 15 godzin i 51 minut temu

we Wroclawiu na Gaju na nizszych pietrach tez mozna zapomniec o odbiorze calej cyfrowki zasieg jest tylko z Zurawiny gdzie nadawane jest tylko TVP1,2, Historia i Kultura SIC!!!! Probowalem wszystkie mozliwe anteny od najtanszej do najdrozszej i nic. Jesli nie uruchomia wszystkich multipleksow w Zurawinie lub czegos konkrentego na SkyTower to przestane placic abonament zlodziejom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź