RSS

Jak wybrać i kupić płytę indukcyjną?

Infomarket | 2012-03-18 (14:46) | 226 opinii

drukuj A A A

(fot. Materiały prasowe)

O nowoczesnych urządzeniach grzejnych można mówić jedynie w superlatywach. A do takich należą płyty indukcyjne. Charakteryzują się znaczną funkcjonalnością, bezpieczeństwem i komfortem obsługi oraz nieporównywalną sprawnością energetyczną. Dzięki temu ostatniemu przymiotowi są to w praktyce najbardziej proekologiczne rozwiązania w segmencie grzejnym.

Czym jest indukcja?
Zasada działania płyty indukcyjnej opiera się na zjawisku indukcji magnetycznej. Pod powierzchnią płyty znajduje się zwój indukcyjny, którego działanie rozpoczyna się w momencie ustawienia na płycie garnka z dnem ferromagnetycznym i uruchomienia danego pola grzewczego. Powstałe nad strefą grzewczą pole magnetyczne sprawia, że ogrzewane jest jedynie dno naczynia, a nie całe pole, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła, co z kolei ma przełożenie na energooszczędność. Dlatego też gotowanie na płycie indukcyjnej wymaga mniej czasu niż w przypadku pozostałych rodzajów płyt grzewczych.

Zatem są to urządzenia ekonomiczne i ekologiczne, gdyż w krótkim czasie doprowadzą np. wodę do wrzenia. W długim okresie zapłacisz także mniej za energię elektryczną. O komforcie obsługi czy czyszczeniu nawet nie ma co wspominać. Płytę indukcyjną obsługuje się jak dobrej klasy samochód - delikatnie i płynnie. Samo czyszczenie to zaś prawdziwa przyjemność. Emitowane ciepło (pochodzące jedynie z dna garnka) jest na tyle niewielkie, że nie dochodzi do zapieczenia resztek pokarmu i nie ma potrzeby uciążliwego szorowania.

Funkcjonalność to jej drugie imię!
Od urządzeń kuchennych wymagamy coraz więcej. Płyty indukcyjne wyposażane są w rozwiązania tak funkcjonalne, że można nazwać je urządzeniami inteligentnymi. Liczba i rodzaje funkcji, jakie będzie miała twoja płyta, zależą tylko i wyłącznie od wybranego przez ciebie modelu. Opcje rozpoznawania obecności i wielkości naczynia to standard w tego typu urządzeniach. Wśród dostępnych rozwiązań znajduje się np. funkcja booster, która pozwala szybko zwiększyć moc pola grzewczego. Tak jak w przypadku płyt ceramicznych wyposażone są w nią wszystkie pola lub jedno z nich (zwykle to o największej średnicy). Dzięki niej przygotujesz wiele potraw znacznie szybciej. Zastosowanie funkcji booster (która może przyjąć w zależności od producenta także inną nazwę) na wszystkich polach wymaga zawsze zasilania trójfazowego.

Gotowanie pod kontrolą
Płyty indukcyjne wyposażone są w szereg rozwiązań, dzięki, którym gotowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze i prostsze. Jedną z nich jest timer, który pozwoli Ci zaprogramować czas pracy dla każdego z pól grzewczych, a po określonym czasie wyłączy je. Ponadto w bardziej zaawansowanych technicznie urządzeniach stosowane są specjalne sensory czuwające nad procesem gotowania. Jedne z nich mierzą temperaturę wewnątrz garnka i regulują ją automatycznie, by mleko, które właśnie gotujemy, nie wykipiało. Innym praktycznym czujnikiem jest sensor smażenia, który informuje sygnałem o odpowiedniej temperaturze do rozpoczęcia smażenia. Tobie pozostaje jedynie wybrać moc grzania i zaczekać na idealnie wysmażony stek.

Jeśli natomiast zdarzają ci się sytuacje, w których musisz przerwać gotowanie na chwilę i opuścić kuchnię, doskonałym wyborem będzie model płyty z funkcją Stop&Go. Jednym ruchem wyłączysz wszystkie pola grzewcze lub zminimalizujesz ich moc do poziomu 1., a urządzenie zapamięta wszystkie parametry i po chwili jednym ruchem je przywrócisz. Dokładne zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami wybieranej płyty jest warunkiem koniecznym, niekiedy bowiem rozwiązania stosowane przez producentów są biegunowo odległe, a ceny oferowanych przez nich modeli – często zbliżone.

Płynne sterowanie
Obsługa nowoczesnej płyty jest naprawdę przyjemna. W większości urządzeń stosowane jest sterowanie sensorowe, natomiast w najbardziej zaawansowanych modelach regulacja mocy grzania jest płynna. Wykorzystuje się wtedy elektroniczny suwak (tzw. slider), choć warto wiedzieć, że funkcjonują już na polskim rynku płyty wyposażone w wyświetlacze LCD (kolorowe!), które w sposób graficzny pomagają ustawić opcje i funkcje płyty oraz śledzić proces gotowania. Wszystkie te zaawansowane rozwiązania gwarantują prostotę obsługi i większą wygodę w kuchni.

oceń
127
47
Podziel się

Opinie (226)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~algonik 2013-01-18 (21:46) 4 lata 4 miesiące 6 dni 7 godzin i 17 minut temu

Witam- chciałbym dorzucić swoje pięć groszy- typowe miski ze stali szlachetnej, magnes nie "chwyta", zaś po dwuch sekundach już jej zdjąć nie można, tak gorąca. Druga rzecz- gdyby przez nieuwagę załączyć pusty garnek, to co by się stało?! "Jednopalnikowa" kuchenka, to wydatek rzędu stu złotych! Pozdrawiam!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
16
~meg 2013-07-09 (16:16) 3 lata 10 miesięcy 15 dni 12 godzin i 47 minut temu

PO 10 latach korzystania z płyty ceramicznej- sensorycznej chętnie bym wróciła do kuchenki GAZOWEJ. Straty ciepła może nieco większe, ale lepszy smak i nie chorowałam tyle. Wszystko w domu mam na panele sensoryczne- OWSZEM WYGODNE i PRAKTYCZNE. JEDNO ALE mam MOCNO ZABURZONE WŁASNE POLE elekromagnetyczne. Ciągle byłam zmęczona, bez sił, do tego doszła anemia i zaburzenia snu. Biegając po lekarzach eliminowałam kolejne choroby. W końcu zmęczona trafiłam do bioenergoterapeuty- diagnoza zaburzenia pola elektromagnetycznego a własciwie jego brak. Facet widział mnie pierwszy raz, jeszcze się nawet słowem nie odezwałam a on mi mówi co się dzieję. Dla potwierdzenia kazał wyjechać na wakacje z dala od takich urządzeń . Po tygodniu wreszcie normalnie zasypiałam, a po 2 tygodniach czułam się lepiej. Zapłacicie wysoka cenę za ten luksus.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~agnieszka 2016-01-27 (19:02) 1 rok 3 miesiące 27 dni 10 godzin i 1 minutę temu

Płyta indukcyjna firmy Samsung- porażka - 4 razy naprawiana, ciągle grzeją się kondensatory, bezpieczniki wysiadają. Model płyty był jednym z najdroższych na rynku, mam nową instalację, osobną siłę w nowo wybudowanym domu- więc to nie kwestia prądu i instalacji, gotuję również niewiele. Po 3 latach od zakupu kupiłam drugą płytę- tym razem Bosh ( teraz ze średniej półki cenowej - 1500,00 zł - bo się zraziłam po poprzednim zakupie). Mam nadzieję, że to nie będzie taki sam "szajs" jak poprzednia.

odpowiedz

0
0
~Wojtek 2016-01-26 (08:43) 1 rok 3 miesiące 28 dni 20 godzin i 20 minut temu

Tylko soglaz. A tak na serio to mam płytę indukcyjną od tej firmy i muszę powiedzieć, że naprawdę jest super. Funkcja booster i trzy garnki na każdej stronie to naprawdę miód malina.

odpowiedz

0
0
~aleks 2015-01-27 (11:09) 2 lata 3 miesiące 27 dni 17 godzin i 54 minuty temu

słyszeliście może o indukcji firmy Solgaz? Podobno ma fajną blokadę przeciw włączeniu przez dziecko a pole grzewcze tworzy się tam, gdzie zostanie postawiony garnek, nie ma wyznaczonych pól grzewczych, dostosowuje się do garnka

odpowiedz

48
3
~ja 2012-06-01 (13:22) 4 lata 11 miesięcy 23 dni 15 godzin i 41 minut temu

Cztery lata temu kupiliśmy płytę indukcyjną firmy Whirlpool, jesteśmy bardzo zadowoleni płyta grzeje szybko bez zbędnych strat ciepła jest czysto i w ogóle OK, jednak za luksus się płaci więc przed kupnem zasięgaliśmy opinii gdzie się dało i nasz wybór padł właśnie na Whirlpoola -wydaliśmy 2,5 tys zł i po nie całych czterech latach połowa płyty przestała działać, przyjechał serwis oczywiście autoryzowany i ku mojemu zdziwieniu stwierdził że naprawa się nie opłaca bo wyniesie około 1,5 tys zł a poza tym te płyty były wadliwe i wszystkie mają tego typu usterki. Firma oczywiście umywa ręce, poleca kupić nową i ewentualnie dokupić ubezpieczenie. Nową pewnie kupię, ale na pewno nie tej firmy.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

2
4
~ja 2014-03-06 (23:36) 3 lata 2 miesiące 18 dni 5 godzin i 27 minut temu

Whirlpool jest super

odpowiedz

10
2
chevro 2012-06-07 (07:06) 4 lata 11 miesięcy 17 dni 21 godzin i 57 minut temu

Nie napisano że są płyty indukcyjne 1-fazowe (np.-AMICA)-krórą posiadam,mieszkam w blok i płyta działa bez żadnych przeróbek instalacji-poprostu wkładasz płytę w miejsce gazowej, wtyczkę 230V krórą płyta już posiada wkładasz do gniazdka 230 V i gotujesz.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

32
22
~doswiadczenie 2012-06-01 (12:10) 4 lata 11 miesięcy 23 dni 16 godzin i 53 minuty temu

Najzdrowsze gotowanie jest na żywym ogniu do jakiego przystosowani jesteśmy od tysięcy lat. Dlatego np prozaiczne grillowanie cieszy się wielką popularnością. Te wszystkie wynalazki, typu kuchnie elektryczne, mikrofale, indukcja to zadatek na potencjalnie przyszłe choroby. A musimy mieć świadomość, iż na raka będzie coraz więcej ludzi umierać. Niech króliki doświadczalne przetestują na sobie te wszystkie kosztowne nowinki i po wielu latach czy pokoleniach będzie bardziej jasne co jest dla nas dobre. Przecież nie wszyscy muszą długo żyć, - szczególnie modnisie niesprawdzonych nowości. I tak na przykład, - kto za młodu nadużywa słuchawek do odtwarzania badziewnej i głośnej muzyki, niech wie, iż do końca życia będzie musiał chodzić w słuchawkach aparatów dla słabosłyszących, aby coś słyszeć. Cieszyć się będą zawsze producenci słuchawek i wszelkich nagrań bo jest zysk i kasa, a stracone zdrowie to problem durnowatego delikwenta. Każdy pracuje na swój koniec

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

8
33
~ja 2012-05-31 (18:55) 4 lata 11 miesięcy 23 dni 10 godzin i 8 minut temu

Ale jak już zrobi się plama to nie ma jak jej sczyścić bo płyta natychmiast się rysuje.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

17
5
~dd 2012-06-01 (12:00) 4 lata 11 miesięcy 23 dni 17 godzin i 3 minuty temu

moze niech ktos opisze walory smakowe potraw przyrzadzanych na indukcji zamiast tylko zachwycac sie wygladem, estetyka i latwoscia mycia. Bo jak do tej pory nic takiego nie widzialam, zeby ktos napisal, ze np. mieso wychodzi lepsze, albo zupy. Napiszcie cos co ma cos wspolnego z gotowaniem a nie tylko z robieniem wrazenia estetycznego na gosciach.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

18
3
~indukcja 2012-06-01 (16:06) 4 lata 11 miesięcy 23 dni 12 godzin i 57 minut temu

ja mam kuchenke indukcyjna i o ile zaoszczedzilam na gazie o tyle mam 3krotnie wiekszy rachunek za prad. gdybym wiedziala wczesniej to napewno bym sie na to nie zgodzila

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
12
~zaindukowany 2012-06-01 (20:50) 4 lata 11 miesięcy 23 dni 8 godzin i 13 minut temu

od dwóch lat używam takiej płyty i już się zwróciła, rachunek za gaz był średnio 50pln miesięcznie gdzie 35-40pln to był przesył i inne koszta. litr wody teraz zaczyna wrzeć po 20sek a nie po 2-3minutach. dwójka małych dzieci choćby dotkła płyty zaraz po zdjęciu garnka to się nie oparzy bo temp nie jest wysoka a po 30 sek spada do 60stopni. nie ma problemu z gazem że dziecko odkręci kurek że gdzieś coś się ulatnia żeby tylko sąsiedzi zmądrzeli i zrezygnowali z gazu. Nie ma problemu z tłuszczem jaki osadzał się na garnkach z gazu a jeśli już coś wykipiało to masakra - szorowanie. płytę jestem w stanie wyczyścić w 20sek a piecyk gazowy po ugotowaniu obiadu to była godzina - najpierw czekamy aż ostygnie a potem mleczko szczotka ui jazda do szorowania. Jak na razie nie widzę minusów tej płyty - mało tego kupiłem taką płytę polskiej firmy na A.... i ma wtyczkę do gniazdka - nic nie trzeba było przerabiać. Minus jest taki że trzeba zainwestować w porządne garnki ale naprawdę dobre - wytrzymają długo nie rysują się i po dwóch latach wyglądają jak nowe to taka firma francuska z koleii na T.......

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

6
13
~Piuter2 2012-06-02 (04:18) 4 lata 11 miesięcy 23 dni i 45 minut temu

Na tej plycie nawet kropla wody robi plame. Po gotowaniu , nawet bardzo ostroznym - stale mycie. Po gazowym - mycie tylko wowczas gdy sie nachlapie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~Zapsior5 2013-08-31 (20:33) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 8 godzin i 30 minut temu

Przez cały artykuł można się dowiedzieć, jakie te płyty są świetne. Tylko, że ja to już wiem, potrzebuję rad, jaką dobrać płytę, a tych jest niestety bardzo mało. A już akapit "Jak wybrać i kupić płytę indukcyjną - pamiętaj!" nie zawiera żadnych przydatnych przy kupowaniu wskazówek, bo to że garnki mają być suche i warto używać przykrywek mi nie pomaga.

odpowiedz

6
8
~Krzyszstof 2012-06-02 (07:33) 4 lata 11 miesięcy 22 dni 21 godzin i 30 minut temu

Może ktoś mnie powie co się dzieje z jajnikami u kobiet gdy tak parę lat pogotuje w obrębie pola WC, Mężczyzn dotyczy to również.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
5
~logika 2013-07-09 (16:01) 3 lata 10 miesięcy 15 dni 13 godzin i 2 minuty temu

NIE KUPUJCIE AMICI!!!! SERWIS JEST DO BANI!!! NIE DAJĄ GWARANCI!!!! Firma OSZUSCI!!!! Płyty ceramiczne i indukcyjne się psują- nie działa panel sterowania to samo z kuchenkami.

odpowiedz

27
13
~Realista. 2012-06-01 (19:18) 4 lata 11 miesięcy 23 dni 9 godzin i 45 minut temu

Ale gaz jest i będzie tańszy.A to urządzenie jest bardzo drogie.To tak wygląda jak by ktoś chwalił samochody chybrydowe że są oszczędne,ale jak drogo one kosztują nie wspomnę o serwisie.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

21
4
~szczery 2012-06-01 (22:13) 4 lata 11 miesięcy 23 dni 6 godzin i 50 minut temu

Co niektorzy oderwali sie od kuchni na wegiel i stali sie specjalistami od indukcji !!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
11
~kucharka 2013-01-18 (17:51) 4 lata 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 12 minut temu

to, że jest droga-oczywiście- dla szarego Polaka, ale dla kogoś z wyższą stopą życiową zakup takiego czegoś to pryszcz! jak kogoś nie stać może rozpalić ognisko, w końcu nasi przodkowie tak żyli i byli zdrowsi!

odpowiedz