RSS

Klasy energetyczne AGD. Czy warto płacić za klasę A+++?

WP | 2017-01-13 (17:37) | 76 opinii

drukuj A A A

(fot. Fotolia / Onidji)

Zapewne każdy z nas spotkał się z kolorową etykietą dotyczącą klasyfikacji energetycznej urządzenia. Daje ona nam możliwość porównania (chociaż w teorii) rocznego zużycia energii elektrycznej. Tylko czy na pewno zawsze warto kupować urządzenia w najwyższej klasie energetycznej A+++?

Podejmując decyzję o zakupie sprzętu, zwykle interesuje nas cena, następnie zwracamy uwagę na klasyfikację energetyczną. W tym przypadku z faktami nie da się dyskutować. Urządzenie o wyższej klasie będzie bardziej oszczędne niż niż takie, które nie spełnia najwyższych norm. Idealnym przykładem będzie tutaj stara lodówka Mińsk czy Polar, która pochłonie dużo więcej prądu niż jakiekolwiek nowoczesne urządzenie. Pamiętajmy również, że rachunki za energię są coraz wyższe, dlatego kupno urządzenia energooszczędnego, które w sposób umiejętny potrafi zarządzać prądem jest wręcz wskazane. Zacznijmy zatem od tego, czym charakteryzuje się klasa energetyczna.

(fot. commons.wikimedia.org)

Klasyfikacja energetyczna

Etykieta energetyczna powstała w wyniku działań Unii Europejskiej. Zwykle spotkamy ją na etykietach i naklejkach sprzętu elektronicznego. Podane tam informację mają nam pomóc dokonać bardziej świadomego wyboru. Przede wszystkim znajdziemy tam markę, model, klasę efektywności energetycznej, informacje o zużyciu innych zasobów energetycznych (np. w przypadku zmywarki czy pralki będzie to woda), a nawet wydajność niektórych funkcji urządzenia oraz poziom emitowanego hałasu. Efektywność ta wyrażana jest w formie oceny, w tym przypadku litery oraz koloru. Zaczynając od najgorszej jest to kolejno od G do A . W przypadku kolorów zaczynając od czerwonego, przez pomarańczowy, a na zielonym kończąc. Przy czym kolor zielony oznacza klasę najbardziej energooszczędną. Obecnie możemy również spotkać również do trzech plusów przy klasie A.

(fot. GUS / ARE)

Zużycie prądu w gospodarstwie domowym

Zgodnie z badaniami Agencji Rynku Energii oraz danymi statystycznymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny urządzeniami, które zużywają najwięcej prądu w gospodarstwie domowym są lodówki. Sprzęt ten odpowiada za zużycie około 30 proc. energii w gospodarstwie domowym. Oczywiście nie ma co się dziwić, w końcu jest jedynym urządzeniem elektrycznych, które działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Na kolejnych miejscach znalazło się: oświetlenie wraz z drobnymi urządzeniami AGD (ok. 20 proc.), kuchnia elektryczna (nieco poniżej 20 proc.) i pralka (ok. 10 proc). Pozostałe 20 procent statystycznego zużycia energii w gospodarstwie domowym to wszystkie inne urządzenia elektryczne (m.in. telewizor, komputer, odkurzacz, wszelkie ładowarki i zasilacze, czajnik elektryczny czy kuchenka mikrofalowa).

Teoretycznie, na rynku możemy kupić lodówkę w klasie energetycznej od D do A+++. W praktyce jednak znajdziemy w sklepach, głównie sprzęt o klasie minimum A. Bardzo rzadko można spotkać jeszcze urządzenia oznaczone literą B.

Czy wydatek na energooszczędny sprzęt się zwróci?

Wiemy już czym jest klasyfikacja energetyczna. Przyszła pora na małe porównanie pomiędzy trzema podobnymi urządzeniami różnych producentów. Oczywiście ich pojemność oraz wydajność zostały wybrane w taki sposób, aby były do siebie jak najbardziej zbliżone. Różnica w cenie pomiędzy pralkami czy zmywarkami z klasy pomiędzy A+ a A+++ wynosi około 300 zł. Jednak dużo większy jest rozstrzał cenowy jest pomiędzy lodówkami. I tu różnica w cenie jest dość znacząca, bo wynosi od 600 zł wzwyż.

Nasze przykładowe lodówki mogą to znakomicie zobrazować. Przyjęliśmy, że 1 kWh kosztuje 0,55 groszy. Oto nasze podsumowanie. Trzeba przyznać, że nie spodziewaliśmy się takiego wyniku.

(fot. WP)

Porównując lodówki w klasie energetycznej A++ oraz A+++ zaoszczędzimy rocznie niecałe 30 zł, a za najbardziej energooszczędną musimy zapłacić 1300 zł więcej. W tym przypadku oznacza to, że inwestując w droższą lodówkę, jej koszt zwróci się dopiero po kilkudziesięciu latach. Pamiętajmy, że standardowa gwarancja na lodówkę obejmuje tylko dwa lata. Dlatego przy obecnej niezbyt imponującej długowieczności sprzętu elektronicznego stwierdzenie, że urządzenie nie wytrzyma 15 lat jest praktycznie pewne. Dobrze będzie jeśli będzie działać przez połowę tego okresu.

Kupuj rozsądnie

Ważne jest żeby nie ulec histerii, w końcu lepiej brać pod uwagę klasę energetyczną do której należy urządzenie. Pamiętajmy, że sam sprzęt energooszczędny nie spowoduje nagle, że nasze rachunki będą o połowę mniejsze. W tym przypadku ważne jest również to, w jaki sposób korzystamy ze sprzętu i czy przestrzegamy reguł zapisanych w instrukcji. Decydując się na nowy sprzęt, warto jest wybrać kompromis pomiędzy ceną a energooszczędnością. W końcu lodówki posiadające klasę energetyczną A++ w zasadzie pobierają niewiele więcej energii od urządzeń A+++. Zwykle ta różnica jest minimalna, a sprzęt znacznie różni się ceną (nawet do 1500 zł). Dlatego warto pamiętać o granicy zdrowego rozsądku.

TAGI: 
oceń
66
4
Podziel się

Opinie (76)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~mag 2017-01-17 (05:41) 3 miesiące 7 dni 1 godzinę i 50 minut temu

Mam w domu blisko 30 letnia duska zamrazarke.Moc agregatu 30 Wat.W tym czasie kiedy ja kupowalem standartowa lodowka miala moc 180 Wat.Zamrazarka dziala bezawaryjnie do dzis.Wiec juz wtedy miozna bylo zrobic trwala i energooszczedna rzecz.I wcale nie byla horendalnie droga.

odpowiedz

9
6
~... 2017-01-15 (09:42) 3 miesiące 8 dni 21 godzin i 49 minut temu

w piwnicy mamy lodówkę z lat 80 i cały czas chodzi, ciekawe ile prądu pobiera?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

48
26
~wix 2017-01-15 (09:02) 3 miesiące 8 dni 22 godziny i 29 minut temu

Ja mam lodówkę A++++++ !!! Jak to zrobiłem ? Mam wywietrznik za szafką obok lodówki . Tam zamontowałem wentylatorek. W lodówce na dole wywierciłem otwór (fi50). Połączyłem wywietrznik z otworem rurką spiro izolowaną. W lodówce zamontowałem termostat który jak temperatura spada na zewnątrz ponizej -5 włącza wentylator i tłoczy zimne powietrze do lodówki i w ten sposób zimno w lodowce mam a agregat nie pracuje :) Schłodzi lodówke do 2st i sie wyłącza . Jeśli temperatura na zewnątrz jest większa niz -5 to automat podaje napięcie na agregat i lodówka pracuje normalnie :) Koszt całej przeróbki to 250zł ale prawie 70% zimy lodówka jako taka nie pracuje :) a zimno w niej jest. Jade juz tak trzeci rok i sie opłaca .

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

13
0
~el gordo 2017-01-15 (12:26) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 5 minut temu

Moja pralka Bosh dziala juz 19sty rok,bez jednej awarii ani "cudownych" tabletek chroniacych pralki przed kamieniem! Wiem jednak,ze kolejna pralka nie pociagnie nawet polowy tego co obecna,niestety...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~vvv 2017-01-15 (21:17) 3 miesiące 8 dni 10 godzin i 14 minut temu

Przecież te klasy służą nie ekologii a dojeniu kasy !!! Każdy egzemplarz powinien być klasy A++ a resztę WON z rynku.

odpowiedz

2
3
~Dr.Wiacy 2017-01-15 (12:56) 3 miesiące 8 dni 18 godzin i 35 minut temu

Przy wyborze telefonu komorkowego nalezy pamietac by byl z PLUS PLUS PLUS PLUS...

odpowiedz

5
1
~handlowiec 2017-01-15 (12:43) 3 miesiące 8 dni 18 godzin i 48 minut temu

od lat 90 przywoziłem uzywane z całej europy sprzęty agd klasowo do dziś jakośc bije na łeb te dzisiejsze ,mają znajomi co nieco bez klasy a+++,sprzęt był wypasiony oraz i tak prosty że aż dziwne że ktoś na zachodzie kupował a w rankingach okazywało sie ze jednak bogaci niemcy nie wstydzili sie miec czegoś co nawet u nich było tak tanie że hej ,,potem po2000r,byłem handlowcem agd w sieciach i wtedy polakom zaczeło odbijać przepłacając za coś co tylko w ich mentalnosci było lepsze ale energo- oszczędnosc nie była brana pod uwagę to byli klienci od emerytki po paniusie i ''znawców'' agd , do dziś podobnie z oswietleniem wyglądała sprawa ,i mimo że na dzień dzisiejszy nie warto dopłacać do dodatkowego plusa ,to tak naprawdę liczy się świadomość klienta by agd było w miarę tanie i funkcjonalne by nie zarwać płynnosci finansowej w domu a ceny agd są podobne do cen niemieckich przy ich wyzszych zarobkach producenci i tak dostosowali by się do polskiego rynku z nizszymi cenami i a ue i tak nakazuje kompromisową oszczędność i gwarancję na min 2lata ,podsumowanie- po latach wiem by kupować tanio wcale nie będzie gorsze od drogiego bo to pozorne myslenie oraz mieć swiadomość by dla zasady nie przepłacać ,a modele niby z wyzszej półki to efekt po to by sprzedac model podstawowy w cenie ustalone przez producenta i na tle tego droższego by nie wydawał sie droższy i niby przystępny ,to samo z tym plusem ,to samo ,.

odpowiedz

24
0
~S. 2017-01-15 (11:08) 3 miesiące 8 dni 20 godzin i 23 minuty temu

Czyli wyszło, że trzy plusy są trzy razy droższe od jednego plusa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
4
~nie 2017-01-15 (11:55) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 36 minut temu

Nie opłaci się. Współczesny sprzęt jest tak zaprojektowany, aby po kilku latach się zepsuł i był niemożliwy albo nie opłacalny do naprawienia. Tak więc nie zdąży się wrócić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~nickbyk 2017-01-15 (12:17) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 14 minut temu

Niekompatybilne zestawienie urządzeń do testu, nieprawdziwe różnice cen, nie ma w tej samej klasie wykonania i lodówek w klasie A++ za 1200,00 zł i A+++ za 2500,00 zł, rzeczywiste różnice w zakupie wynoszą około 400,00 zł więcej w klasie A+++ a nie 1300,00 zł. Artykuł pisany chyba na rzecz lobby chcącego wypchnąć stare energochłonne urządzenia na rynek.

odpowiedz

5
4
~Foorio 2017-01-15 (11:50) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 41 minut temu

Zakup A+++ jest jak najbardziej uzasadnione i sie bardzo oplaca. Pod warunkiem ze kupujemy z glowa. Przyklad: Suszarka z technologia pompy ciepla Bosch A+++ za 800€. Za 550€ mozna kupic suszarke z pompa ciepla Beko A+++ i dokupic dodatkowe 3 lata gwarancji. Koszt calkowity to 620€.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
1
pl123 2017-01-15 (12:08) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 23 minuty temu

oszczedzajcie ,oszczedzajcie ,a i tak producenci pradu to co zaoszczedzicie to sobie zaraz wyrównaja podwyżkami.UWAGA DOTYCZY TO WSZYSTKICH CO OSZCZEDZAJA NA ---WODZIE -LICZNIKI,NA DOSTARCZANIE CIEPŁA DO BLOKÓW -LICZNIKI NA KALORYFERACH ITP POWODZENIA -CZYM WIĘCEJ OSZCZEDZACIE TYM WIECEJ PŁACICIE!!!

odpowiedz

47
3
~Jan Zimny 2017-01-15 (08:08) 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 23 minuty temu

Ceny lodówek w 70% nie zależą od klasy energetycznej, a od marki i bajerów o magicznych nazwach, które nazywa się ultranowoczesnymi technologiami. Doskonałe dla snobów. W praktyce lodówka Bosch (o tej samej klasie energetycznej) za ~2000-2500 "robi" to samo, co lodówka Miele za ~10000. O dziwo, Miele proponuje standardowe, dwuletnie gwarancje, a koszty napraw są adekwatne do ceny zakupu.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

11
1
~sb1708 2017-01-15 (11:29) 3 miesiące 8 dni 20 godzin i 2 minuty temu

Który sprzedawca oferuje cenę energii na poziomie 55 groszy? Chciałbym wiedzieć, bo płacę ok 68-70 groszy za kWh.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

11
1
pl123 2017-01-15 (11:56) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 35 minut temu

NIE ,PONIEWAZ PRODUCENCI CELOWO SKRACAJA CZAS UZYTKOWANIA URZADZENIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.LODÓWKA DZIŚIAJ DZIAŁA KRUCEJ NIZ TA WYPRODUKOWANA W LATACH 80-TYCH!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

11
1
~okiem 2017-01-15 (07:55) 3 miesiące 8 dni 23 godziny i 36 minut temu

Ilość codziennej energii takiej lodówki to odpowiednik 2-4 godz włączonego TV albo 1/4 godz. kaloryfera elektrycznego ...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~HETMAN POLNY 2017-01-15 (11:55) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 36 minut temu

REASUMUJĄC. KOSZTY ZUŻYCIA PRĄDU SĄ NIŻSZE W SKALI WIELU LAT OD RÓŻNICY W CENIE MIĘDZY KLASAMI. IM NIŻSZE ZUŻYCIE ENERGI TYM WYŻSZE JEDNOSTKOWE KOSZTY RACHUNKÓW. PAŃSTWO PRZEZ SWOJE SPÓŁKI MUSI NAS NA KASIE ZRABOWAĆ WIĘC NIE WARTO ________POZORNIE OSZCZĘDZAĆ__________.

odpowiedz

1
0
~Foorio 2017-01-15 (11:55) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 36 minut temu

ceny podalem w Euro. Znaki sie nie wyswietlaja.

odpowiedz

3
1
~Nemo 2017-01-15 (11:50) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 41 minut temu

Szukam piekarnika elektrycznego, kuchenki mikrofalowej do zabudowy takich, które posiadają wyłącznik z sieci. Jeśli zabuduję te urządzenia t w praktyce mam utrudniony dostęp do gniazdek zasilających. Mnie na co dzień nie są potrzebne zegary,które na okrągło podają czas. Chciałbym załączyć te urządzenia na czas kiedy korzystam z nich. Uważam, że jest to zmowa producentów tych sprzętów i producentów energii. Ponadto aktualna jest sprawa postarzania urządzeń. Elementy wykonywane są z nietrwałych materiałów. Kupiłem kiedyś żarówkę LED. Otrzymałem dwa lata gwarancji. I co. Po upływie niewiele jak dwa lata padła. Tak jest w praktyce z całą elektroniką. Takie oszczędzanie jak podano jest po prostu nieopłacalne.

odpowiedz

2
1
~leo 2017-01-15 (11:49) 3 miesiące 8 dni 19 godzin i 42 minuty temu

moja lodówka polara pracowala 19 lat. kupiona w 97 r. we wrzesniu zeszlego roku skonczyla swój zywot

odpowiedz