RSS

Jaką wybrać i kupić suszarkę do ubrań?

Infomarket | 2012-03-07 (14:58) | 6 opinii

drukuj A A A

(fot. Materiały prasowe)

Wbrew pozorom wybór suszarki do ubrań, mimo stosunkowo niewielkiej ich liczby w ofertach producentów, nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim, dlatego że istnieje bardzo mało fachowych porad w odniesieniu do tej grupy sprzętu. Dużo się mówi, ale bardzo często nie na temat… W niniejszym tekście postaramy się choć trochę przybliżyć tę niebywale praktyczną grupę urządzeń.

Suszarka – sprawdza się czy nie?
Każdy z nas chce, aby jego ulubione ubrania były traktowane w jak najlepszy sposób. Na pewno niejednokrotnie zastanawiałeś się, zwłaszcza zimą, jak poradzić sobie z praniem, które właśnie wyjąłeś z pralki, a w mieszkaniu nie ma miejsca, żeby rozstawić suszarkę. Z pewnością nieraz rozkładałeś też wilgotną odzież na kaloryferze, w przejściu do pokoju, na korytarzu…

Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie. I nie chodzi tylko o estetykę. W ten sposób przede wszystkim nie tylko przesuszamy bieliznę, ale powodujemy, że jest ona bardziej podatna na brud (tak, tak!), elektryzowanie się i niszczenie włókien. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Odpowiedź jest prosta: suszarka do ubrań! To idealne rozwiązanie, jeśli narzekasz na wiszącą w łazience odzież, jeśli brakuje Ci miejsca na rozstawienie suszarki w mieszkaniu lub po prostu cenisz sobie wygodę i funkcjonalność. Prawdopodobnie słyszałeś wiele mitów dotyczących tego urządzenia, m.in. że suszarki niszczą ubrania, nie dosuszają, gniotą, są „prądożerne” czy powodują gromadzenie się wilgoci w mieszkaniu. Jest dokładnie na odwrót.

Dziś producenci oferują znakomite i ciekawe rozwiązania, które sprawiają, że suszenie mechaniczne jest nie tylko tanie i bezpieczne, ale również ma doskonały (wręcz profilaktyczny!) wpływ na ubrania. Dlatego od dziś niech Państwo patrzą na suszarkę do to ubrań poniekąd jak na zmywarkę do naczyń – niegdyś niemal przeklinaną, dziś wychwalaną przez wszystkich, ze wszech miar i pod każdym względem. Wkrótce tak będzie z suszarkami do ubrań. I choć na pewno nie dogonimy Anglików, dla których suszarka jest czymś tak oczywistym jak deszczowy, mglisty dzień, tym niemniej suszarki w naszych domach zagoszczą wkrótce na szeroką skalę. Już tak się dzieje. Powód jest prosty: są niebywale praktyczne.

Jak zacząć szukanie?
Zaczynając poszukiwania odpowiedniego modelu suszarki, z pewnością spotkałeś się z takimi określeniami jak suszarka kondensacyjna i suszarka ewakuacyjna. Jest to jeden z podstawowych podziałów tych urządzeń, z którym spotkasz się najczęściej, kupując suszarkę. Klasyfikacja ta wynika ze sposobu odprowadzania wilgoci oraz obiegu powietrza. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy sposób montażu. Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz możliwości odprowadzenia pary wodnej na zewnątrz mieszkania lub planujesz wstawić suszarkę do pomieszczenia, gdzie para wodna może być szkodliwa, idealnym rozwiązaniem będzie suszarka kondensacyjna.

W takich modelach wilgoć pobierana z ubrań zamieniana jest w parę wodną, która następnie gromadzona jest w specjalnym pojemniku na wodę. Przy takim rozwiązaniu musisz pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika, a przy zakupie suszarki zwrócić uwagę na jego pojemność – im większa, tym rzadziej będzie trzeba go opróżniać. W przypadku modelu ewakuacyjnego możesz spotkać się również z innymi nazwami (wywiewowa lub napowietrzana). Tak czy tak, musisz wziąć pod uwagę to, że podłącza się ją do kanału wentylacyjnego, ponieważ woda odprowadzana jest na zewnątrz urządzenia, a następnie do mieszkania. Pamiętaj, że przy tego typu suszarce w pomieszczeniu musi być sprawna wentylacja, a powietrze usuwane podczas pracy urządzenia nie może dostawać się do kanałów wentylacyjnych przeznaczonych do wyziewów z sprzętów spalających np. gaz. Ustawiając suszarkę ewakuacyjną w łazience, należy również zadbać o to, by nie blokować, np. innymi meblami, wlotów i wylotów powietrza (znajdują się z tyłu suszarki i na podstawie).

oceń
5
5
Podziel się

Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Nina 2016-05-17 (14:55) 1 rok 7 dni 14 godzin i 7 minut temu

Ja polecam suszarki kondensacyjne np. electroluxa Rzeczy po takim suszeniu są nadal miękkie i kształt pozostaje bez zmian. Do tego pomaga w prasowaniu po wyciągnięciu z suszarki nie ma żadnych zagnieceń. I raz dwa można coś założyć. U mnie się sprawdziła ciągle jestem w biegu więc taka suszarka to skarb:)

odpowiedz

0
0
~Atena 2015-10-31 (23:49) 1 rok 6 miesięcy 23 dni 5 godzin i 13 minut temu

Niedawno z mezem kupowalismy suszarke i przyznam ze sadziłam ze wybów bedzie łatwiejszy ;) Zwracalismy uwage na wiele detali i w koncu wybralismy electroluxa DelicateCare. Mam wiele swoich delikatnych ubran i ubran dziecka a i maz uwielbia teraz suszyc w niej koszule. Wszystko co się z niej wyjmuje jest gotowe do założenia, bez zagnieceń i za to ja uwielbiam bo nieznosze prasowac.

odpowiedz

1
1
~Goni 2014-09-28 (19:38) 2 lata 7 miesięcy 26 dni 9 godzin i 24 minuty temu

Kurcze, do tej pory nie myślałem o takim sprzęcie a wygląda na fajną i ułatwiającą życie sprawę. Moglibyście polecić jakieś?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~elza 2014-11-11 (10:29) 2 lata 6 miesięcy 13 dni 18 godzin i 33 minuty temu

Jak już wybierać suszarkę to z pewnością hybrydową, która suszy powietrzem i do wyboru parą. Takie suszarki są bardziej energooszczędne od zwykłych i ciszej pracują.

odpowiedz