RSS

Jaką kupić zmywarkę?

wp.pl | 2012-03-19 (15:47) | 11 opinii

drukuj A A A

(fot. Materiały prasowe)

Mycie naczyń przy użyciu zmywarki jest nie tylko wygodniejszym, ale także bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż zmywanie ręczne. Nie tylko zmniejsza zużycie wody i energii, ale także pozwala oszczędzić czas, który musielibyśmy przeznaczyć na stanie przy zlewie. Jednak, pomimo ciągle rosnącej popularności, zmywarki dalej nie są standardowym wyposażeniem kuchni, przez co często klienci nie wiedzą na co zwracać uwagę przy zakupie. Doradzamy, jaką kupić zmywarkę.

Budowa
Jeśli dopiero aranżujemy kuchnie, warto już na etapie planowania pomyśleć o zmywarce do zabudowy. Tego typu urządzenie daje możliwość zabudowania frontu przy pomocy maskownicy bądź specjalnego panelu, co pozwala na dostosowanie jej wyglądu do ciągu kuchennego i tym samym zachowanie spójnego wystroju wnętrza. Zmywarki do zabudowy często posiadają panel sterujący po wewnętrznej stronie drzwiczek, dzięki czemu są całkowicie ukryte i niczym odróżniają się od sąsiadujących z nimi szafek. Jeśli jednak kuchnie mamy już urządzoną i nie planujemy przebudowy, dalej pozostaje nam duży wybór dostępnych na rynku zmywarek wolnostojących. Najczęściej spotykanymi kolorami jest biały oraz srebrny, jednak spotkać możemy także urządzenia w bardziej nietypowych barwach. Powinniśmy zwrócić uwagę czy kolor danego modelu nie ma wpływu na cenę.

Zmywarki obu typów wyposażone są w drzwi uchylne, otwierające się od góry do dołu. Daje to łatwy dostęp do wysuwanych koszy z przegródkami na naczynia i koszykiem na sztućce. Jak chcemy dobrze wybrać zmywarkę, warto zwrócić uwagę czy jest możliwość regulowania wysokości górnej półki, co pozwoli nam bezproblemowo myć naczynia o nietypowych rozmiarach. Wewnętrzne elementy nie powinny się blokować, powinniśmy mieć też możliwość swobodnego wyjęcia ich z komory myjącej. Niektórej modele wyposażone są w półki składane, ułatwiające aranżowanie układu naczyń przed myciem i zarówno mycie nietypowych (dużych) naczyń, ale także "upchnięcia" ich nieco więcej. Opcjonalnie możemy dostać też uchwyt do mycia butelek lub kieliszków.

Jak chcemy dobrze wybrać zmywarkę powinniśmy zwrócić uwagę na mieszczący się na spodzie zmywarki filtr. W trakcie zmywania filtr zatrzymuje większe odpadki, powstrzymując je przed przedostaniem się do pompy i grzałki, a także nie pozwala na ich powtórny powrót do komory myjącej. Dobrze, aby wybrana przez nas zmywarka miała filtr samoczyszczący, który automatycznie odprowadza odpadki do kanalizacji, dzięki czemu nie będziemy musieli usuwać ich ręcznie.

Rozmiar
Zmywarki dostępne są w dwóch standardowych rozmiarach - 45 i 60 cm szerokości. Zmywarki węższe pomieszczą od 8 do 10 kompletów naczyń, podczas gdy wersje szersze od 12 do nawet 16. Musimy wziąć pod uwagę, że w sklepach dostępny jest większy wybór zmywarek szerokich, do tego często są niewiele droższe niż ich wąskie odpowiedniki. Wybór odpowiedniego rozmiaru ostatecznie zależy jednak od naszych potrzeb i możliwości, od tego ile nasze gospodarstwo domowe produkuje brudnych naczyń oraz od ilości dostępnego w kuchni miejsca.

Sonda

Jak ładujesz pralkę?

Oprócz zmywarek standardowych znaleźć możemy też podwieszane zmywarki do zabudowy modułowej oraz wolnostojące zmywarki kompaktowe do postawienia na blacie. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom zmieszczą się nawet w małych kuchniach, jednak z oczywistych względów oferują znacznie mniejszą pojemność niż zmywarki standardowe.

Klasa energetyczna
O ilości zużywanej przez urządzenie energii elektrycznej informuje nas etykieta energetyczna. Zgodnie z aktualnie obowiązującą Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE, zmywarki klasyfikuje się w jednej z siedmiu klas efektywności energetycznej, oznaczanych literami alfabetu od D do A. Dodatkowo występują klasyfikacje A+, A++ i A+++ gdzie ta ostatnia oznacza urządzenie najbardziej ekonomiczne. Trzeba jednak pamiętać, że lepsza klasyfikacja energetyczna urządzenia oznacza wyższe ceny, więc należy oszacować jak często będziemy używać zmywarki. Od tego zależy czy niższe rachunki za prąd zrekompensują nam zdecydowanie wyższą cenę zakupu.

Etykieta energetyczna informuje także o średnim rocznym zużyciu energii, przy założeniu 280 standardowych cyklów w ciągu roku. Bardziej oszczędne zmywarki wyposażone są w wymiennik ciepła, którzy nagrzewa świeżą wodę przekazują jej ciepło wody zużytej. Odciąża to grzałkę i pozwala większą oszczędność energii elektrycznej.

Grzałka czy przepływowy ogrzewacz wody?
Konstrukcje wyposażone w przepływowe ogrzewacze wody są znacznie wydajniejsze energetycznie, ale nieco droższe w zakupie. Konstrukcje wyposażone w grzałki to prostsze modele, w których element grzejny znajduje się najczęściej wewnątrz komory zmywania.

oceń
18
4
Podziel się

Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Mowię do was,,,,,słuchać,,,, 2016-04-26 (19:50) 1 rok 28 dni 9 godzin i 8 minut temu

Dobra zmywarka a przedewszystkim. ,,,,wydajnie myjąca musi mieć ramie myjące od gory urządzenia inaczej naczynia sa niedomyte,,,,,

odpowiedz

1
0
~popey 2015-08-11 (14:57) 1 rok 9 miesięcy 13 dni 14 godzin i 1 minutę temu

osobiście polecam zmywarki ale tylko z kilkuletnia gwarancją, dzisiaj nie kazdy sklep oferuje taką opcje. Raz gadałem z gosciem z Matrix Media to mi doradził.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ewka 2015-02-23 (13:29) 2 lata 3 miesiące 1 dzień 15 godzin i 29 minut temu

jestem na etapie szukania zmywarki pod zabudowe. Przeglądam electro.pl ale w sumie nie znam się na tym. Jakie są najważniejsze funkcje i programy?

odpowiedz

0
0
~wera 2015-02-11 (09:47) 2 lata 3 miesiące 13 dni 19 godzin i 11 minut temu

szukam i przeglądam i się zdecydować nie potrafię - chyba najlepsza oferta aktualnie jest w electro.pl patrząc i na modele i zakres cenowy. Moja zmywarka musi być na pewno energooszczędna i bardzo pojemna.

odpowiedz

0
3
~Palmel 2014-02-14 (13:26) 3 lata 3 miesiące 10 dni 15 godzin i 32 minuty temu

Obecnie oferowane zmywarki to zwykły szajas dlaczego; 1. kiedyś miały 3 ramiona z których lała się woda - obecnie 2 2. kolor wnętrza biały - tera szary 3. kosze miały wyjmowane wsporniki na talerze ( można było włożyć każdej wielkości gar ) - teraz 1 jest stałe a drugie składane i nie można włożyć żadnego gara 4. górna półka była prawie prosta, można było poukładać kubki i szklanki bez problemu - obecnie jest to prawie niemożliwe póli są tak pogięte a więc długo szukajcie dobrej zmywarki

odpowiedz

3
2
~Mara 2014-01-24 (11:36) 3 lata 4 miesiące 17 godzin i 22 minuty temu

Od kilku lat mam zmywarkę (Elektrolux) z funkcją automatycznego ustawiania (sama dobiera czas i temperaturę) i był to jeden z najmądrzejszych zakupów! Skończyła się codzienna niewolnicza zmora zmywania sterty naczyń! Jak ktoś lubi się umartwiać to proszę bardzo, może myć ręcznie.

odpowiedz

9
7
~robert 2012-11-16 (22:09) 4 lata 6 miesięcy 8 dni 6 godzin i 49 minut temu

żadna zmywarka nie zużywa tyle wody co jest napisane w instrukcji tylko o ok 5 litrów więcej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
28
~ok ok 2012-11-22 (19:06) 4 lata 6 miesięcy 2 dni 9 godzin i 52 minuty temu

Zmywarki są oszczędniejsze i bardziej ekologiczne? Ja myjąc naczynia na początku używam niewielkiej ilości płynu rozpuszczonego w naczyniu z gorącą wodą, więc mit o laniu ciepłej wody bez sensu upada, jedynie obmywam naczynia zimną wodą z piany. I jak ma się do tego zmywarka, która przez KILKADZIESIĄT minut zużywa prąd i bierze spore ilości wody - katalogowy litraż włożyć proszę między bajki. A same wkłady do tanich nie należą - kupuję płyn w Biedronce (nie wstydzę się tego :P ) za 4 zł który dobrze się pieni i rok temu wystarczył mi na stancji (jestem studentem i przyznam że oszczędzam) okrągłe 10 miesięcy!!! W zmywarce stać by mnie było na cztery cykle za takie pieniądze

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź