RSS

Jaki odkurzacz kupić?

wp.pl | 2012-03-19 (16:42) | 37 opinii

drukuj A A A

(fot. Thinkstockphotos)

Chociaż odkurzacz wydaje się nieskomplikowanym urządzeniem, może nas zaskoczyć ilość oferowanych przez producentów modeli i funkcji. Wybór rodzaju odkurzacza znacznie wpływa na sposób jego użytkowania, tak więc aby wybrać urządzenie odpowiednie dla siebie, powinniśmy dokładnie przeanalizować różnice między poszczególnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Więc jaki odkurzacz kupić?

Budowa
W tradycyjnych odkurzaczach zebrany kurz i odpadki trafiają do worka. Urządzenia tego typu są tańsze, jednak trzeba mieć na względzie, że przez konieczność dokupywania worków wzrasta ogólny koszt ich użytkowania. Papierowe worki jednorazowe wymieniać będziemy musieli co kilka tygodni w zależności od częstotliwości ich użytkowania, przy czym pamiętać musimy że wraz z zapełnianiem worka zmniejszać się będzie siła ssąca odkurzacza, a tym samym jego efektywność. Niektóre modele wyposażone są w stałe worki tekstylne które po zapełnieniu trzeba wytrzepać, dzięki czemu nadają się do wielokrotnego użytku. Odkurzacze bezworkowe odpadki zbierają do specjalnego pojemnika, który musimy regularnie opróżniać i co jakiś czas myć. Zastosowany w nich system cyklonowy sprawia że elementy stałe po zassaniu oddzielane są od powietrza, dzięki czemu zapełnienie pojemnika nie ma wpływu na moc ssącą urządzenia.

Inne podejście zaproponowali konstruktorzy odkurzaczy wodnych, w których pojemnik lub worek zastąpiony został systemem wodnej filtracji który zatrzymuje nawet najmniejsze drobiny zassanego kurzu. Wadą tego rozwiązania jest konieczność napełniania wodą odpowiedniego zbiornika w urządzeniu przed odkurzaniem, a po skończonej pracy opróżnienia go z zalegających w nim zanieczyszczeń. Odkurzacze tego typu posiadają też funkcje nawilżania powietrza.

Odkurzacze piorące, oprócz standardowej funkcjonalności pozwolą także wyprać dywany i narzuty, bez problemu także radzą sobie z rozlanymi na podłogę cieczami. Musimy wziąć pod uwagę że zarówno odkurzacze wodne jak i piorące są cięższe niż tradycyjne. Najlżejsze z kolei są małe odkurzacze ręczne. Zasilane akumulatorowo urządzenia idealnie nadawać będą się do odkurzenia samochodu, albo do zabrania na kemping. Ze względu na małą moc ssącą okazują się jednak niewystarczające do regularnego odkurzania standardowego rodzaju mieszkania.

Sonda

Jak ładujesz pralkę?

Ciekawym rozwiązaniem dla ludzi nie lubiących samodzielnie sprzątać są odkurzacze automatyczne. Te małe roboty można zaprogramować na daną godzinę, a same odkurzą mieszkanie na podstawie zebranych przez czujniki danych o sprzątanych pomieszczeniach - natomiast po zakończonej pracy wrócą do bazy podładować akumulator. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie typ odkurzaczy, jednak ze względu na swoją budowę może nie dosięgnąć wszystkich zakamarków mieszkania, a wysoki próg albo schody mogą okazać się dla niego przeszkodą nie do pokonania.

Alternatywą dla urządzeń przenośnych są, przeznaczonym dla domów i budynków, centralne systemy odkurzania. To kompleksowe rozwiązanie polega na zainstalowaniu, z dala od pomieszczeń mieszkalnych, agregatu ssącego, który za pomocą instalacji rurowej łączy się z umieszczonymi w pokojach gniazdami. Ponieważ sam odkurzacz umieszczony jest w oddalonym pomieszczeniu gospodarczym, sprzątanie jest nie tylko ciche ale i wygodne - nosimy tylko rurę ssącą podłączaną do gniazda w ścianie, nie musimy ciągnąć za nią urządzenia przenośnego. Technologia ta jest jednak najdroższym rozwiązaniem.

Ergonomia
Decydując jaki odkurzacz kupić, zwrócić musimy uwagę na jego gabaryty. Ciężki odkurzacz będzie sprawiał problemy w trakcie sprzątania dużego domu, zwłaszcza w jeśli będziemy musieli wnosić go po schodach. Pamiętać musimy także, że odkurzacze wodne dodatkowo przed pracą obciążone będą ciężarem wody w zbiorniku filtrującym.

Z rozmiarami zewnętrznymi urządzenia niekoniecznie związana będzie pojemność pojemnika lub worka na odpadki. Ten parametr znajdziemy w danych podawanych przez producenta. Również długość przewodu powinna zwrócić naszą uwagę, zwłaszcza jeśli zamierzamy odkurzać spore pomieszczenia. Swobodną pracę powinien zapewnić nam kabel długości około 10 metrów.

Kolejną cechą która wpływać będzie na komfort pracy będzie poziom emitowanego hałasu. Spore rozbieżności w tej kwestii znaleźć możemy nawet przy podobnych modelach - ciche odkurzacze pracować będą z głośnością poniżej 70dB.

(fot. Thinkstockphotos)

Filtry
W odkurzaczach montuje się filtry wlotowe, chroniące silnik, oraz wylotowe, których zadaniem jest wyłapanie drobin kurzu nie zatrzymanych przez worek bądź pojemnik. Na rodzaj montowanych filtrów szczególną uwagę zwrócić powinni alergicy.

Podstawowym rodzajem filtra są filtry z gąbki bądź tkaniny, które co jakiś czas trzeba czyścić. Są najtańszym rozwiązaniem, jednak nie polecanym dla alergików. Znacznie lepsze właściwości filtrujące mają filtry HEPA, stworzone z włókna szklanego, zdolne do wyłapywania drobin o wymiarach 0,3 mikrona. W odkurzaczach wodnych natomiast rolę zarówno filtra jak i zbiornika na odpadki pełni pojemnik z wodą, również gwarantując wyjątkowo dokładne oczyszczenie powietrza.

Moc
Jeden z najważniejszych parametrów jaki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas decydowania jaki odkurzacz kupić. Moc - zarówno silnika, jak i ssania - bezpośrednio wpływać będzie na efektywność sprzątania. Moc silnika w odkurzaczach standardowych waha się od 1000W, w przypadku urządzeń zdolnych porządnie sprzątać jedynie podłogi bez dywanów, do ponad 2000W w przypadku odkurzaczy, które bez problemu poradzą sobie ze sprzątaniem każdego rodzaju powierzchni. Moc ssania w dostępnych na rynku modelach zawiera się w przedziale od 250W do 500W, przy czym już wartości około 350W pozwolą na swobodne sprzątanie podłóg i dywanów.

Akcesoria
Kupując odkurzacz zaopatrzyć musimy się także w odpowiednie szczotki. Podstawowa końcówka nakładana na wąż ssący jest najbardziej uniwersalna i pozwoli nam na sprzątanie wszystkich standardowych powierzchni. Do czyszczenia wykładzin najlepiej nadają się elektroszczotki, wyposażone we własny silnik, napędzający umieszczony w dyszy czyszczącej obrotowy cylinder, symulujący w trakcie odkurzania efekt trzepania dywanu. Jeśli nie mamy wykładzin, powinniśmy posiadać szczotkę parkietową, która w trakcie odkurzania poleruje powierzchnię podłogi. Czyszczenie kanap ułatwią nam szczotki pozwalające dostać się do nawet najmniejszych szczelin.

Jeśli chcemy aby po odkurzaniu w mieszkaniu unosił się przyjemny aromat, możemy dokupić specjalne zapachy do odkurzaczy, które umieszcza się we między workiem a obudową urządzenia. Pasują do wszystkich rodzajów odkurzaczy niepiorących.

oceń
15
5
Podziel się

Opinie (37)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Michalina 2016-10-19 (11:35) 7 miesięcy 5 dni 17 godzin i 25 minut temu

Ja przy moich Bliźniaczkach nie zawsze miałam czas na tradycyjny odkurzacz. Na szczęście z mężem postawiliśmy na iRobot roomba, mamy model 980 i sprawdza się super. Dużo czasu wolnego i porządek w mieszkaniu. Polecam

odpowiedz

3
6
~ukaszek 2012-08-06 (18:17) 4 lata 9 miesięcy 18 dni 10 godzin i 43 minuty temu

cytuje: "Kupując odkurzacz zaopatrzyć musimy się także w odpowiednie szczotki." Kupując dobry odkurzacz zawsze w zestawie znajduje się komplet szczelinówek, szczotka do parkietów czy turboszczotka. Pytanie też w jakim celu kupować elektroszczotkę ?? Zamiast elektroszczotki lepiej kupić turboszczotkę a różnicę cen tych dwóch akcesoriów zainwestować w odkurzacz.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
26
~123leo 2012-10-12 (16:07) 4 lata 7 miesięcy 12 dni 12 godzin i 53 minuty temu

Jaki odkurzacz kupić? najlepszy, czyli ten co nie tylko filtruje powietrze z dużych cząsteczek kurzu (pyłki, odchody roztoczy, naskórek, włosy, drobiny jedzenia i to co wniesiemy do domu lub nam wpadnie przez wietrzenie). Jest tylko jeden odkurzacz, gdyż pozostałe tylko działają jak sito i wydalają drobiny które przez 3 dni wdychamy.Tym odkurzaczem jest Rainbow. Wyrzuca powietrze oczyszczone, nawilżone i zjonizowane. Jest drogi? nieprawda. Policzcie sobie koszty ile wydacie przez 20 lat na chemię, worki i nowe odkurzacze? Na prąd (moc odkurzacza od 1600W-2200W). Tu filtrem jest woda. Tak samo jak po burzy, pozostawia powietrze czyste, nawilżone i zjonizowane. A jak dodasz olejku zapachowego będziesz miał z aromatyzowane. Powodzenia w walce z alergenami.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~em 2014-11-12 (12:59) 2 lata 6 miesięcy 12 dni 16 godzin i 1 minutę temu

dla mnie nie mam co się bawić w "klasykę" - robot sprzątający to rozwiązanie i wygoda

odpowiedz

0
0
~BOJ 2014-10-30 (14:35) 2 lata 6 miesięcy 24 dni 14 godzin i 25 minut temu

Moge polecic DYSONy - oryginalny cyklonowy i jedyny z certyfikatem na szpitalne sale operacyjne. Jedyny sluszny wbor dla alegiko szczegolnie Alergy Aprquet, czy enimal pro. Wszystkie inne cyklonowe tylko udaja byc takimi. W koncu Dyson jest autorem patentu odkurzacza cyklonowego, reszta tylko podaza tym samym tropem. Majatku nien kosztuje a nawet jesli ktos uwaza ze kosztowny, to szybko wyrowna cene w workach. Najlepeij dostosowany do pracy na schodach, elegancko stoi na stopniach, stabilnie i nie spada. Mozna narzekac na hala, ale te podobno super ciche jak sprawdzalem niewiele sie roznia pod tym wzgledem. Ciche gdy stoja nieuzywane. A jak komus normalny jest za duzy jest doskonaly miniaturowy akumulatorowy do czyszczenia w zakamarkach. Oplacalne kupic jak najbogaciej wyposarzony. Bo osprzet oddzielnie sporo niestety kosztuje. Ale polecam. Cala rodzina alergiczna.

odpowiedz

1
0
~Konwalia 2014-09-15 (00:40) 2 lata 8 miesięcy 10 dni 4 godziny i 20 minut temu

Ja również posiadam electroluxa, może nie model zachwalany poniżej, ale użytkuję już wiele miesięcy i jestem bardzo zadowolona z działania.

odpowiedz

4
1
~volt 2013-08-14 (12:13) 3 lata 9 miesięcy 10 dni 16 godzin i 47 minut temu

a ja mam electroluxa UltraSilencer ZUS 3935CB, bo zależało mi na kulturze pracy najbardziej. odkurzacz jest mega cichutki, ma te filtry zalecane dla alergików, więc praca jest przyjemna :) a nie kosztuje ponad tysiaka...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
8
~Sprzątacz 2014-08-23 (17:58) 2 lata 9 miesięcy 1 dzień 11 godzin i 2 minuty temu

Prawdziwy odkurzacz to tylko RAINBOW. Reszta to tylko odkurzaczo podobne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
6
~maciej 2013-06-28 (22:25) 3 lata 10 miesięcy 26 dni 6 godzin i 35 minut temu

Tylko workowe ale worki typu LL nie zmniejszają siły ciagu i zapełniaja się w 100%. Bezworkowy to jedynie firma DYSON a to jest ponad 1000zł.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~Gdanszczanka 2014-08-20 (08:53) 2 lata 9 miesięcy 4 dni 20 godzin i 7 minut temu

Ja mam duzy dom i psy. Po wielu probach z odkurzaczami wydralam Dyson o jakiejs niesamowitej budowie cyklonowej czy cos. Nareszcie czysci mi idealnie,wciaga cala siersc, kurz i piasek naniesiony przez psy. Pracuje rzeczywiscie jak cyklon. Wciaga serwetki reczniki i wszystko co jest male i to jego jedyna wada, nie mozna regulowac za bardzo sily ciagu. Latwo sie czysci, dwa ruchy i smieci laduja w koszu, latwo sie sklada i jest dosc maly. To chyba najlepszy z moich odkurzaczy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
3
Aga 2014-07-09 (11:40) 2 lata 10 miesięcy 15 dni 17 godzin i 20 minut temu

Zgadzam się z Tolkiem. Ja mam robota Neato i jestem bardzo zadowolona. Sprząta o wiele lepiej niż zwykły odkurzacz, zwłaszcza dywany. Właściwie to wybrałam go ze względu na amerykańską technologię podobno opracowaną przez naukowców z Nasa. Cena co prawda niemała, ale jest jej wart. Jak kiedyś brało się kredyt na kompa, tak obecnie na rewelacyjny sprzęt, który ułatwia życie. Przynajmniej w moim przypadku.

odpowiedz

0
0
~Grum 2014-06-27 (18:12) 2 lata 10 miesięcy 27 dni 10 godzin i 48 minut temu

Ja teraz szukam czegoś bardzo cichutkiego bo aktualnie muszę mieszkać z małym dzieckiem. Słyszałem że electrolux silence jest całkiem niezły. Możecie coś o nim powiedzieć?

odpowiedz

0
0
~Tolek 2014-04-30 (13:47) 3 lata 24 dni 15 godzin i 13 minut temu

a ja polecam roombe irobota - może nie do końca taki tani ale też nie jakiś kosmos w cenie. A polecam bo zupełnie zmienia sprzątanie w domu. Regularność robota na co dzień sprowadza sprzątanie mieszkania do minimum - czyli jakieś niedociągnięcia i kurze na meblach

odpowiedz

0
1
~asik 2014-03-28 (10:18) 3 lata 1 miesiąc 26 dni 18 godzin i 42 minuty temu

tak, ogólnie roboty sprzątające to przyszłość :D

odpowiedz

1
6
~andr 2014-02-27 (15:57) 3 lata 2 miesiące 27 dni 13 godzin i 3 minuty temu

a ja polecam coś takiego jak irobot roomba. Mam i zdecydowanie polecam osobą, które cenią sobie czas i nie lubią sprzątać - ale lubią mieć ogarnięte.

odpowiedz

0
8
~damiedo 2014-02-08 (11:04) 3 lata 3 miesiące 16 dni 17 godzin i 56 minut temu

Najlepszym odkurzaczem jest TWISTER. Nie da się go kupić w sklepie tylko na prezentacji. Jest fantastyczny i wielofunkcyjny od odkurzania podłóg przez odkurzanie mebli i kwiatów na myciu podłogi parą kończąc. Nie ma worków ani filtrów więc nie ma potrzeby wymiany.

odpowiedz

0
0
~f 2013-10-27 (18:06) 3 lata 6 miesięcy 27 dni 10 godzin i 54 minuty temu

kupiłam syriusza zelmera i jest ok. Turboszczotka jest rewelacyjną sprawą w odkurzaczu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~ktoś 2013-10-27 (20:23) 3 lata 6 miesięcy 27 dni 8 godzin i 37 minut temu

Redaktorzyna znów pokazał braki wiedzy w temacie. Dla informacji wszystkich moc ssania podaje się w mili Barach-mBar, lub w milimetrach słupa wody-mmH2O. Nie zawsze moc odkurzacza idzie w parze z siłą ssania. Czym większa moc silnika tym większe rachunki po prostu. Do odkurzania powierzchni twardych wystarczy moc silnika 1200 W. A żeby porządnie odkurzyć dywany należy wybierać odkurzacz do którego można podłączyć elektroszczotkę, to wystarczy. Albo zakupić jeden z odkurzaczy profesjonalnych i po kłopocie. Pozdrawiam.

odpowiedz

1
1
~clementine 2013-08-19 (15:57) 3 lata 9 miesięcy 5 dni 13 godzin i 3 minuty temu

tez mam electroluxa z tej serii, ale inny model, 3925db :) niby nieco glosniejszy (tez sie zastanawialam nad tymi 2), ale jednak mocniejszy. 4db nie robily mi zadnej roznicy, ale moc juz tak :P

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
3
~oszczędny 2013-10-27 (16:42) 3 lata 6 miesięcy 27 dni 12 godzin i 18 minut temu

ja kupiłem najtańszy w biedronce jak wszystko.

odpowiedz