RSS

Jak urządzić kuchnię?

WP.PL | 2012-11-20 (10:29) | 3 opinie

drukuj A A A

(fot. Thinkstockphotos)

Odległość między sprzętami
Idealne odległości pomiędzy najważniejszymi urządzeniami AGD powinny wynosić:
• oddalenie lodówki od zlewozmywaka: 120-210 cm,
• oddalenie zlewozmywaka od płyty grzejnej: 120-210 cm,
• oddalenie lodówki od płyty grzejnej: 120-270 cm
• wysokość okapu nad płytą grzejną: 65-70 cm
• wysokość okapu nad kuchenką gazową: 70-75 cm

W praktyce w kuchniach o niewielkim metrażu oraz aneksach kuchennych bardzo trudno trzymać się tych wytycznych. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na idealne rozmieszczenie urządzeń, to lepiej już, aby zlewozmywak stał przy lodówce niż przy płycie grzejnej. Minimalna odległość od kuchenki to 80 cm.

Zobacz: Nie uwierzysz, co wymyślili - 10 najdziwniejszych tosterów

Najczęściej popełniane błędy
Aby nasza kuchnia nie była niefunkcjonalna, a nawet niebezpieczna, musimy ustrzec się przed kilkoma najpoważniejszymi błędami:
- Zlewozmywaka nie wolno umieszczać bezpośrednio przy płycie grzejnej (a już na pewno nie powinien on przylegać do kuchenki gazowej!). Z każdej strony płyty grzejnej powinien znajdować się kawałek blatu. Jest to nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.
- Lodówki nie należy ustawiać obok urządzeń nagrzewających się, czyli kuchenki i piekarnika. Chłodziarka będzie musiała zużyć więcej energii, by zachować niską temperaturę, a w konsekwencji rachunki za prąd będą wysokie.
- Kuchenki nie należy ustawiać na końcu blatu roboczego, a już na pewno nie przy przejściu - istnieje wtedy duże ryzyko, że przypadkiem strącimy garnek z gotującą się potrawą.
- Nie należy przenosić zlewozmywaka dalej niż 5 metrów od pionu wodno-kanalizacyjnego. Przedłużając odpływ, trzeba zachować minimalny 2% spadek, aby ścieki mogły prawidłowo odpływać do kanalizacji.

Są to ogólne zasady, które niemal zawsze się sprawdzają. Jeśli masz swoje pomysły na to, jak urządzić kuchnię - napisz o tym na forum.

Anna Paczuska

Sprzęt AGD w najniższych cenach! Sprawdź!

oceń
7
1
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~Franco Nero [2013-02-21 20:24]

Fajnie, że ktoś poruszył ten temat, Autorka powinna jednak się trochę bardziej przyłożyć, nie wszystko się zgadza. 1. Np. i lodówka i piekarnik grzeją na zewnątrz, więc mogą stać koło siebie. Ważne jednak jest aby w cokole były kratki zapewniające cyrkulacje powietrza, potocznie z niemieckiego tzw "zug". Jeśli lodówka jest w zabudowie tzw. niszy gipsowej to również od góry należy wstawić kratkę. 2. Odległości między ważnymi punktami kuchni, takimi jak lodówka zlew i płyta - proponowane przez Autorkę - " niezłe, jednak nierealne. Lepiej więc powiedzieć, że między płytą a zlewem minimum to 60 cm, a między płytą elektryczną a okapem wystarczy 48 cm np. kuchnie Alno, Nobilia ma standard 52 cm, a Nolte np. 55-56 cm. Poza tym od zaleceń producenta, jakości okapu i ogólnej optyki zależy ta odległość. Z płyta gazową - zgadzam się. 3. Resztę jak znajdę czas podam na forum. a.domańska@wp.pl

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~backyard bandit [2012-12-04 14:02]

O dzięki Pani Aniu za pomocny artykuł, całuję w stópki:*

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Jolka [2012-11-21 14:11]

Dzięki za rady.Bardzo mi się przydały.

odpowiedz