Jak wybrać i kupić mikser?

Jak wybrać i kupić mikser?

Jak wybrać i kupić mikser?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
13.09.2012 16:41

Wyposażając kuchnię, nie możesz zapomnieć o urządzeniach, które pomogą Ci zmiksować owoce, ubić pianę lub utrzeć warzywa. Najlepiej sprawdzą się tutaj miksery ręczne, których funkcjonalność wykracza daleko poza nasze wyobrażenie o tego typu sprzęcie AGD

Dlaczego mikser?
Przede wszystkim ze względów praktycznych. Miksery to urządzenia, które zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a dzięki wymiennym końcówkom mogą spełniać kilka funkcji. Są też zdecydowanie lżejsze niż tradycyjne roboty kuchenne (tzw. wieloczynnościowe) i bardziej poręczne. Dla wielu dodatkowymi zaletami są też prostota użytkowania i przystępna cena, dzięki której praktycznie każdy może sobie pozwolić na zakup tego urządzenia. Jeśli się zastanawiasz, czy kupić mikser, blender czy duży, wieloczynnościowy robot kuchenny, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, jak często i do czego będziesz potrzebować urządzenia. Jeśli nie jesteś miłośnikiem gotowania, nie masz małych dzieci, nie lubisz zup o konsystencji kremów i tak naprawdę pieczesz od czasu do czasu, to mikser jest właśnie tym, czego potrzebujesz.

Rodzaje mikserów
To, jaki mikser wybierzesz, przekłada się nie tylko na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, ale również, a może przede wszystkim, na możliwości urządzenia. Zanim zaczniesz porównywać dodatkowe rozwiązania, cenę i design, musisz wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje mikserów. Pierwszy to klasyczne modele ręczne, które na rynku pojawiły się kilkadziesiąt lat temu, drugie to urządzenia określane jako miksery z misą, zwane stacjonarnymi lub stojącymi. Ale po kolei.

Miksery ręczne to najprostsza wersja urządzeń służących do ubijania bądź rozcierania produktów, która doskonale sprawdza się tam, gdzie liczą się czas i odrobina wolnego miejsca. Dzięki charakterystycznemu, lekko opływowemu kształtowi urządzenie bez problemu zmieści się w każdej szafce, a jego uruchomienie zajmuje zaledwie chwilę. Co więcej, doskonale sprawdzi się również, gdy trzeba szybko przygotować mniejsze ilości ciasta, rozdrobnić owoce lub ubić pianę. Przede wszystkim jest bardzo poręczny, a dzięki niewielkiej masie łatwo i wygodnie się nim posługiwać. Jeśli nie spędzasz w kuchni zbyt wiele czasu, rzadko pieczesz i nie chcesz tego zmieniać, to model ręczny będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

Jeśli jednak gotowanie to przyjemność, a robienie ciast jest domową tradycją, to z pewnością przyda ci się mikser z misą, który ma większą moc i dodatkowy pojemnik. Największą zaletą modeli stacjonarnych jest to, że nie wymagają stałej obecności użytkownika w trakcie pracy. Przenośny korpus oraz obrotowa misa przytwierdzane są do stojaka. System zabezpieczeń sprawia, że ani misa, ani korpus nie przesuwają się w trakcie pracy. Dzięki temu urządzenie samodzielnie miesza, ubija lub rozciera składniki. W tym czasie możesz zająć się przygotowywaniem kolejnych potraw. Miksery z misą proponujemy również tym, którzy planują nie tylko często korzystać z urządzenia, ale też przygotowują większe ilości ciasta. Misa, która standardowo ma pojemność 2,5 l, w zupełności wystarczy do zrobienia np. masy do tortu. Co więcej, dzięki temu, że się obraca, pozwala dokładniej mieszać wszystkie produkty. Kupując ten model, warto pamiętać, że zajmuje więcej miejsca niż mikser ręczny, który zbudowany jest z samego korpusu. Mimo że
można zdemontować i korpus, i misę, to urządzenie nadal zajmuje nieco przestrzeni.

Rodzaje końcówek
Ważnym elementem każdego miksera jest rodzaj końcówek, które decydują o funkcjonalności urządzenia. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zorientuj się, jakie mieszadła są w komplecie i czy można dokupić dodatkowe. Najczęściej stosowane są mieszadła trzepakowe, służące do mieszania i ubijania, oraz mieszadła hakowe, które ucierają, np. ciasta. Standardem jest też końcówka miksująca, która pozwala rozdrabniać produkty i którą montuje się z tyłu urządzenia. Zasada jest prosta: im więcej mieszadeł, tym więcej możliwości daje mikser i tym więcej różnych potraw można dzięki niemu przygotować. A wybór jest naprawdę duży.

Na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim na moc, regulację prędkości, a potem na dodatkowe rozwiązania. Im wyższa moc, tym z reguły szybciej obracają się mieszadła, robot bardziej odporny jest na obciążenia i może dłużej pracować bez przerwy. Miksery ręczne zazwyczaj mają moc od 10. do 500 W, która w zupełności wystarcza do ubicia piany czy utarcia masy. Kolejnym ważnym elementem, który się z tym wiąże, jest liczba poziomów regulacji prędkości urządzenia. Waha się ona od dwóch do nawet kilkunastu stopni. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest (stosowana w większości modeli) dodatkowa prędkość turbo. Dzięki niej mikser przez chwilę pracuje na najwyższych obrotach, dzięki czemu rozdrobnienie twardszych grudek ciasta czy jego zagęszczenie następuje płynniej. Warto w tym miejscu pamiętać, że regulacja obrotów pozwala dostosować ich prędkość do rodzaju mieszanych lub ucieranych produktów.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Coś przydatnego
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zakup miksera ręcznego czy z misą, warto, by był on wyposażony w kilka praktycznych rozwiązań, które ułatwiają m.in. przechowywanie urządzenia i zwiększają bezpieczeństwo użytkowania. Co powinien mieć dobry mikser? Przede wszystkim schowek na przewód, blokadę końcówek i elementy antypoślizgowe. Schowek tak naprawdę sprawdza się zawsze i rozwiązuje problem kłopotliwego przewodu. Producenci niektórych urządzeń zaprojektowali również sposoby chowania samych końcówek. Jest to o tyle ważne, że ułatwia przechowywanie miksera wraz z akcesoriami, które - jak wszyscy wiemy - w praktyce nieco przeszkadzają w szufladach kuchennych.

Same mieszadła można zamocować m.in. na korpusie, w specjalnym stojaku na mikser i końcówki lub w podstawie. Obowiązkowym elementem urządzenia są też elementy antypoślizgowe, które zapewnią ci bezpieczeństwo użytkowania. Decydując jaki wybrać i kupić mikser, zwracaj więc uwagę na wszelkie gumowe uchwyty i gumowe elementy stabilizujące. Dzięki nim mikser ręczny nie wysunie się z dłoni, a stacjonarny nie będzie przesuwał się w trakcie pracy.

Coś dla wymagających

To rozwiązania, które mogą, ale nie muszą znaleźć się w Twoim urządzeniu i które można uznać za dodatkowe. Jednym z nich jest waga elektroniczna, montowana w podstawie mikserów stacjonarnych. Efekt? Możesz od razu odmierzyć ilość potrzebnych składników, dzięki czemu tak naprawdę masz dwa urządzenia w jednym. Ci, którzy lubią nowinki techniczne i cenią intuicyjną obsługę urządzeń, mogą kupić model z wbudowanym wyświetlaczem LCD, umożliwiającym szybkie i proste ustawienie prędkości obrotów.

Ciekawą propozycją są też miksery z misą mające dwa osobne silniki: pierwszy odpowiada za pracę korpusu, drugi wprawia w ruch misę. Rozwiązanie to jest ciekawe, dlatego że urządzenie tego typu ma dwie niezależne regulacje prędkości obrotów. Dzięki temu użytkownik może sam zadecydować nie tylko o tym, w jakim tempie obracają się końcówki, ale również jak szybko porusza się misa.

Zanim zdecydujesz jaki wybrać i kupić mikser - pamiętaj!

- Dowiedz się, jakie końcówki i mieszadła są w zestawie i jakie inne opcjonalne akcesoria będziesz mógł dokupić w przyszłości.
- Do części modeli producenci dołączają np. kielich. Dzięki niemu urządzenie staje się praktycznym blenderem.
- Jeśli decydujesz się na mikser z misą, warto wybrać model mający specjalną pokrywkę do pojemnika. Zapobiega ona rozchlapywaniu miksowanych produktów.
- Zwracaj uwagę na moc silnika - większa moc wpływa na lepszą sprawność i zmniejsza ryzyko przegrzewania się urządzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)