Jaki wybrać i kupić wypiekacz do chleba?

Jaki wybrać i kupić wypiekacz do chleba?

Jaki wybrać i kupić wypiekacz do chleba?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
12.09.2012 15:34

Zapach świeżego chleba wcale nie musi być atrybutem piekarni. Pachnące, zdrowe i smaczne pieczywo można bez problemu przygotować w domu. Wszystko za sprawą automatów do wypiekania chleba. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, doceniając ich fantastyczne możliwości.

W czym rzecz?
Przede wszystkim w komforcie, szybkości i prostocie przygotowania. Tzw. wypiekacze do chleba to urządzenia, które pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas. Są też niebywale praktyczne, bowiem można w nich przyrządzić nie tylko kilka rodzajów pieczywa, ale i różne ciasta (np. do pizzy)
. Na zakup takiego urządzenia powinni zdecydować się ci, dla których pieczywo domowej roboty jest podstawowym składnikiem jadłospisu i którzy nie chcą korzystać z dobrodziejstw sieciowych piekarni, ale także te osoby, dla których dieta (np. bezglutenowa) jest niezbędną koniecznością. Ale jak dobrze wybrać i jaki kupić wypiekacz do chleba?

Wybór urządzeń na rynku jest stosunkowo duży. I choć wypiekacze nie są tak popularne jak frytownice czy parowary, jednak z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Można je spotkać szczególnie w tych domach, w których stawia się na zdrową żywność i w których ceni się własnoręczne wypieki. Ciekawą propozycją są urządzenia 2 w 1. Niektórzy producenci oferują produkty, które łączą w sobie piekarnik i wypiekacz. Rozwiązanie to polecamy tym, którzy planują zakup piekarnika elektrycznego i którzy szukają bardziej uniwersalnych produktów. W takim urządzeniu można nie tylko piec czy podgrzewać potrawy, ale również wypiekać chleb. Ma ono specjalnie zamontowane mieszadło do wyrobu ciast oraz kilkanaście programów automatycznych, które pozwalają przygotować m.in. bagietki, pizzę, ciabattę, a nawet chleb bezglutenowy.

Parametry
Wypiekacze do chleba różnią się przede wszystkim mocą, materiałem wykonania i liczbą programów. Moc może być różna. Najczęściej waha się pomiędzy ok. 50. W a 860 W. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są również modele o mocy 1650 W, które należą do urządzeń z wyższej półki cenowej. Moc jest ważna. Jeśli nie zamierzasz korzystać zbyt często z wypiekacza i nie przygotowujesz dużych ilości pieczywa, modele o mocy 600–700 W będą wystarczające. Wielbicielom domowych wypieków, którzy nie wyobrażają sobie kuchni bez wypiekacza, proponujemy urządzenia z mocą 800 W lub większą. Dlaczego? Jeśli często wyrabiasz ciasto i planujesz codziennie korzystać z urządzenia, modele o najmniejszej mocy niekoniecznie sprostają twoim potrzebom.

Drugą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując jaki wybrać i kupić wypiekacz do chleba, jest materiał wykonania. Wypiekacze dzielimy na te z obudową z tworzywa sztucznego, aluminium i ze stali nierdzewnej. We wszystkich wypadkach w trakcie pracy korpus urządzenia nagrzewa się do wysokich temperatur, jednak mimo tego sama obudowa nie jest aż tak gorąca. Niektórzy producenci oferują modele, które mają specjalną, termoizolacyjną obudowę. Dzięki niej mimo wysokiej temperatury zewnętrzne ścianki wypiekacza nadal pozostają chłodne.

Jakie możliwości?
Kupując wypiekacz do chleba, warto zastanowić się, jaki rodzaj pieczywa mamy zamiar w nim przygotowywać. Jest to o tyle ważne, że można wybrać spośród kilku rodzajów urządzeń, które różnią się m.in. liczbą programów. A wybór jest naprawdę duży. Na sklepowych półkach możesz spotkać urządzenia mające od 3 do 15. a nawet 19 programów automatycznych. To właśnie ich liczba decyduje o możliwościach wypiekacza. Standardem jest program podstawowy, służący do wypiekania pieczywa z mąki pszennej czy mieszanej, program szybkiego wypieku oraz do mieszania i wyrabiania ciast. Wśród wypiekaczy dostępne są też modele, które mają specjalny program do przygotowywania bagietek, chleba bezglutenowego, a nawet… dżemu. Bardziej wtajemniczonym polecamy urządzenia z funkcją eco lub możliwością zapisywania własnych ustawień.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Podczas zakupu koniecznie zwróć uwagę na poziomy opiekania skórki i możliwość ustawienia wielkości bochenka. Standardem są trzy stopnie opiekania –. skórka może być lekko, średnio lub mocno opieczona, dzięki czemu każdy będzie mógł zrobić pieczywo idealne dla siebie. Ważną kwestią jest również funkcja ustawienia masy, która daje użytkownikowi możliwość wyboru wielkości bochenka. Zazwyczaj dostępne są trzy opcje: 500 g, 750 g i 1000 g. W niektórych modelach może ona wynosić nawet 1500 g.

Coś przydatnego
Również w wypiekaczach do chleba stosuje się kilka rozwiązań, które sprawiają, że są to urządzenia przyjazne użytkownikowi. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu i co ułatwi nam obsługę? Przede wszystkim często niedoceniane okno w pokrywie, które ułatwia kontrolę wypiekania pieczywa. Równie przydatny jest system automatycznego otwierania pokrywy i system podnoszenia koszyka. Jeśli jeszcze bardziej chcesz uprościć sobie obsługę wypiekacza i jego czyszczenie, wybierz model ze zdejmowaną górną pokrywą oraz ze wskaźnikiem informującym o wysokiej temperaturze urządzenia już po zakończonym pieczeniu.

Zwróć uwagę również na to, czy automat ma funkcję opóźnionego startu, timer (wyłącznik czasowy), funkcję automatycznego podtrzymywania ciepła oraz jaki ma rodzaj wyświetlacza. Automatyczne opóźnienie startu pozwala na odłożenie uruchomienia urządzenia o nawet 1. h lub 15 h, dzięki funkcji podtrzymywania ciepła pieczywo będzie podgrzewane przez kolejną godzinę, a czytelny i podświetlany wyświetlacz ułatwi wybór odpowiednich ustawień (w tym zmniejszanie lub wydłużanie czasu pieczenia). Ciekawym i bardzo przydatnym rozwiązaniem jest funkcja zapamiętywania ustawień w razie awarii zasilania oraz specjalny sygnał dźwiękowy informujący o tym, że można dosypać do wypieku dodatkowe składniki.

Zanim zdecydujesz jaki wybrać i kupić wypiekacz do chleba - pamiętaj!

- Wypiekacze są wyposażone w specjalne filtry antyzapachowe. Przed zakupem zwróć uwagę na ich rodzaj oraz wydajność.
- Jeśli decydujesz się kupić automat do wypiekania chleba, pamiętaj, że takie urządzenia mogą mieć jedno lub dwa mieszadła. Ich liczba przekłada się na gabaryty urządzenia oraz wielkość przygotowywanego pieczywa.
- Podczas zakupu zwróć uwagę, czy mieszadła i foremki są pokryte nieprzywierającą powłoką. To ułatwi ich czyszczenie i zapobiegnie przypalaniu się pieczywa.
- Jeśli chcesz piec różne rodzaje chleba w tym samym czasie, wybierz wypiekacz z dwiema komorami. Dostępne są też modele z wymiennymi komorami o różnej pojemności lub z komorą XL.
- Zwróć uwagę na zabezpieczenia oraz dodatkowe akcesoria. Pierwsze zapewnią bezpieczne użytkowanie, drugie ułatwią obsługę urządzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)